Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Sunt femeie,dată nașterii 3 dec .1961.Lucrez in ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Sunt femeie,dată nașterii 3 dec .1961.Lucrez in câmpul muncii ...

Sunt femeie,dată nașterii 3 dec .1961.Lucrez in câmpul muncii din aug.1981,până în prezent. Cu excepția perioadei 1999-2000,fiind în șomaj, apoi în continuare, 2000-pina in prezent. Intrebare:cand pot ieși la pensie anticipat,nepenalizata?Va multumesc, anticipat, aștept răspunsul dv.
Decembrie 1961 Februarie 2024 62/2 32/5
Conditii de indeplinit:
-Varsta 57 ani si 2 luni
-Stagiu 40 ani si 5 luni, fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi, pensie de invaliditate).