avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 424 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare anticipata

Mam nascut in 1961 noiemb 5 lucrez in dom confectii imbrac din 1980 ,lucrez si acum am abs scoala prof in domeniu am si liceul
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 09:27, 26 Ianuarie 2018
Datele nu sunt suficiente , nu ati precizat nici sexul , femeile se pensioneaza mai devreme decat barbatii. Adresati-va Casei de pensii cu carnetul de munca (in copie si adeverinte, copie CI )
SCUZE NU AM PREC SEX FEMEIE
Noiembrie 1961 Ianuarie 2024 62/2 32/5
Pensie anticipata la 57 ani si 2 luni, daca veti indepliniti conditia de stagiu de 40 ani si 5 luni, fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi, pensie de invaliditate).
scoala prof de 1an jum in profil conf sr adauga la vech, somajul .va multumesc
Doar somajul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sunt femeie,dată nașterii 3 dec .1961.lucrez in câmpul muncii ... Insuratei1 Insuratei1 Sunt femeie,dată nașterii 3 dec .1961.Lucrez in câmpul muncii din aug.1981,până în prezent. Cu excepția perioadei 1999-2000,fiind în șomaj, apoi în ... (vezi toată discuția)
Cand pot solicita pensionarea? otenzica otenzica Lucrez de 36 de ani4 luni in confectii,in noiemb voi avea 55 de ani si vreau sa stiu cand voi putea sa ma pensionez la lim de varsta sau anticipatsi as mai ... (vezi toată discuția)
Somajul si pensionarea anticipata partiala rodica baciu rodica baciu Buna ziua, Va rog frumos sa/mi raspundeti si mie la cateva intrebari: 1. Cand pot iesi la pensie anticipat sau partial anticipat daca sunt nascuta in ... (vezi toată discuția)