avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 345 soluții astăzi
Forum Activitate sucre21

Activitate sucre21

Vecinul are o constructie neterminata( planjeu etaj 1 descoperit) chiar pe hotar. Se urca pe planseu, are vizibilitate totala asupra curtii noastre precum si acces daca ar dori, deoarce poate cobori pe garajele noastre care au zid comun cu constructia lui neterminata. Cum pot actiona astfel incat sa il oblig sa isi inchida cumva comatructia( e inceputa din 1992, autorozatia de comstructie e suspendata zice el din cauz unui proces cu celalat vecin!
Buna ziua! Din cauza ca nu am vechime in cartea de munca, banca nu a acceptat sa imi acorde creditul prima casa, asadar am apelat la un prieten care sa ma ajute. El se incadreaza pentru suma respectiva si voi face creditul pe numele lui, eu urmand sa platesc ratele. La sfarsit, cand creditul este platit in totalitate, intelegerea este ca el sa imi treaca imobilul pe numele meu. Acum, intrebarea mea este cum as putea face ca aceasta intelegere sa fie si oficiala, pentru e evita neplaceri mai tarziu? Se poate face un act la notar sau ceva de genul acesta in care el isi ia angajamentul ca la finalul creditului sa imi dea imobilul?

Multumesc anticipat pentru raspuns!
Răspuns la discuția Pensie alimentara !
Buna ziua.Eu am 18 ani si tocmai am terminat liceul,iar acum am intrat la facultate.Parintii mei au divortat acum 2 ani,iar eu stau acum cu mama,in apartamentul bunicii mele(din partea mamei).In fiecare luna,pe data de 10 (uneori cu intarziere) tata ma suna si ma cheama la el pentru a-mi inmana suma de 130 ron(care a ramas neschimbata inca de acum 2 ani).Am citit,si am aflat ca suma care trebuie sa mi-o dea mie este de 25% din salariul lui.El zice care are minimum pe economie,cu toate ca lucreaza in constructii,in care un salariu este de minim 2000 ron.Exista insa posibilitatea ca restul banilor de la minimul pe economie sa fie primit la negru.As dori sa imi spuneti daca exista posibilitatea de a-i afla salariul care il are pe cartea de munca,iar apoi cum pot sa primesc banii care mi se cuvin,adica 25%.
Va multumesc anticipat