avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 711 soluții astăzi
Forum Activitate Nora_ella

Activitate Nora_ella

A fost o situație complicata,tatăl meu a decedat și a rămas o firma in insolventa ,cu bunuri,bani de recuperat dar și datorii.
Fratele a fost înțeles cu lichidatorul ,mi-au dat numai informații greșite și au vândut toate bunurile ,pensiune ,vila,mașina pe bani putini ,restul au fost împărțiți de ei la negru.
Deci e vorba și de evaziune fiscală
Am un mesaj in care spune ca m-a convins sa semnez pentru vânzarea unei vile și a luat bani mulți .
As mai avea ca proba o intervenție a mea spre finalul procesului,întrucât au mai rămas bani in cont și se tot amâna fără motiv,probabil pentru a se rescrie faptele

Dapix a scris:

Nu pot fi probe certe doar mesajele. Trebuie și alte probe coroborate cu mesajele.
Cu ce anume va înșelat fratele`?

Buna ziua,pot face o plângere penală fratelui meu având ca dovada ca m-a înșelat niște mesaje in care recunoaște acest lucru?
Va multumesc frumos,e o situație foarte complicata,pot sa va scriu pe mail și sa atașez mesajele de la fratele meu in care recunoaște ca m-a înșelat ?Alte dovezi nu am decât o intervenție a mea spre finalul procesului
Buna ziua,se mai poate deschide un dosar de faliment închis de 2 ani?Am niște dovezi ca fratele meu m-a înșelat
Ok,mulțumesc mult.O zi frumoasa!
Mulțumesc.Mai am o întrebare, va rog
Pot vinde doar jumătate din proprietate dacă nu am dezmembrarea făcută?
Bună seara
Puteți sa îmi spuneți ,va rog,dacă vând o proprietate (casa și teren)în rate,fără avans,se pot face actele în asa fel încât sa nu am nici un risc?
As putea sa vand în rate doar jumătate din aceasta proprietate (prin dezmembrarea terenului )

Buna ziua
Am cumpărat o centrala in rate de la eon cu garanție 5 ani și pachet de servicii inclus in contract
După 2 ani am vândut apartamentul,noii proprietari au ales sa plătească integral restul ratelor la centrala când au schimbat contractul la eon pe numele lor
Va rog dacă îmi puteți spune ,mai este valabilă garanția de 5 ani?
Multumesc din suflet pentru imformatii ,m-au ajutat mult sa limpezesc lucrurile..O zi frumoasa !
Acum se face reactualizarea,încă nu e gata ,chiar din cauza asta nu putem face actele,nu corespunde suprafața
Ce ar fii bine sa fac in aceasta situație ?
Trebuie sa astept reactualizarea cadastrului și noul CF?Daca astept ,pot avea siguranța încheierii contractului când este gata reactualizarea?As putea face un antecontract?