avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 874 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună seara Puteți sa îmi spuneți ,va rog,dacă ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună seara Puteți sa îmi spuneți ,va rog,dacă vând o proprietate ...

Bună seara
Puteți sa îmi spuneți ,va rog,dacă vând o proprietate (casa și teren)în rate,fără avans,se pot face actele în asa fel încât sa nu am nici un risc?
As putea sa vand în rate doar jumătate din aceasta proprietate (prin dezmembrarea terenului )

Cel mai recent răspuns: Nora_ella , utilizator 15:10, 12 August 2023
fara riscuri? Exclus.
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pe imobil va fi ipoteca legala pana la achitarea prețului, deci nu vad ce riscuri aveti ca il executati silit in caz de neplata.
Apelati la avocat sa va faca contractul sau sa va asiste avocatul la notar.
Mulțumesc.Mai am o întrebare, va rog
Pot vinde doar jumătate din proprietate dacă nu am dezmembrarea făcută?
Se vinde o cota, da.
Ok,mulțumesc mult.O zi frumoasa!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

As dori sa cumpar un teren,mai precis o suprafata de 1000mp,insa ... nellyy nellyy As dori sa cumpar un teren,mai precis o suprafata de 1000mp,insa deoarece proprietarul trebuie sa faca dezmembrarea aa cestei parcele,pt ca el are o suprafata ... (vezi toată discuția)
Banca mai poate executa silit? mihrac mihrac Buna seara.Prietenul meu a imprumutat e la banca suma de 8000 E prin 2008 a platit decat cateva rate pana in 2009.Nu stiu daca a girat cu casa,el zice ca nu ... (vezi toată discuția)
Cumparare imobil in bloc nou Baby86 Baby86 Buna ziua! am si eu o problema/nelamurire. Intentionez sa imi cumpar o garsoniera in Bucuresti, am gasit una care imi convine ca si pret/aspect/zona...si eram ... (vezi toată discuția)