Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună seara Puteți sa îmi spuneți ,va rog,dacă ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună seara Puteți sa îmi spuneți ,va rog,dacă vând o proprietate ...

Bună seara
Puteți sa îmi spuneți ,va rog,dacă vând o proprietate (casa și teren)în rate,fără avans,se pot face actele în asa fel încât sa nu am nici un risc?
As putea sa vand în rate doar jumătate din aceasta proprietate (prin dezmembrarea terenului )

fara riscuri? Exclus.
Pe imobil va fi ipoteca legala pana la achitarea prețului, deci nu vad ce riscuri aveti ca il executati silit in caz de neplata.
Apelati la avocat sa va faca contractul sau sa va asiste avocatul la notar.
Mulțumesc.Mai am o întrebare, va rog
Pot vinde doar jumătate din proprietate dacă nu am dezmembrarea făcută?
Se vinde o cota, da.
Ok,mulțumesc mult.O zi frumoasa!