avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 880 soluții astăzi
Forum Activitate Vivivana Floca

Activitate Vivivana Floca

Răspuns la discuția impozit teren
taxele sunt percepute in momentul incheierii contractului autentic pt ca doar de atunci opereaza transferul dreptului de proprietate.
Din pacate legislatia este asa cum este asa ca nu aveti nici o sansa sa recuperati nici un ban.
pai inainte de sesizare la ITM sau actiune in instanta, iti sugerez sa faci o adresa sefului tau, respectiv directorului firmei, dupa caz. In acea adresa iti expui problema, si cu solicitarea ta ( efectiv ce doresti ex. contravaloaera orelor suplimenatre efectuate ) Iti mai fac precizarea ca nu iti poti cere contravaloarea in bani a concediului de odihna NEEFECTUAT decat in cazul desfacerii contractului de munca.
Soliciti un raspuns cu privire la solicitarile tale.
F important e ca inainte sa citesti Regulamentul Intern al firmei. Acolo poate sa scrie cate ceva despre aceste conflicte, ex cerere din partea salariautlui, apoi raspun in maxim x zile etc.. La firmele la care lucrez am instituit aceasta procedura interna.
In cazul in care nu iti raspunde sau raspunsul e nefavorabil, vei avea la dispozitie 3 ani sa ii actionezi in instanta, indiferent daca mai esti sau nu angajat acolo.
Este absolut necesar sa faci solicitarea scrisa. In 80% dinre cazuri problemele se rezolva, prin hartii scrise si nu prin vorbe.
Iti subliniez cateva aspecte pe care trebuie sa le iei in considerare, fiidnca am trecut si eu prin asa ceva cand am plecat de la o firma la alta care era chiar concurenta:
in CIM trebuei sa se insereze exact perioada valabilitatii respectivei clauye, repcum si ce anumte activitati sunt interzise. In cazul in care nu sunt precizate clar, ele nu au nici un efect
Atat timp cat angajatorul nu iti plateste nici o indemnizatie de neconcurenta, clauza nu are nici un efect. Deci daca clauza e inserata in contract, dar nu e prevazuta nici o indemnizatie sau angajatorul nu iti plateste nici o indemnizatie, clauza nu are nici un fel de valabilitate, indiferent ce altceva mai scrie.
Răspuns la discuția concediu odihna
ai grija sa soliciti si sa ti se acorde si prima de concediu. Initial pentru anul 2007 si ulterior pt 2008. Cred ca si suma aceea conteaza.