avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 829 soluții astăzi
Forum Activitate AlexDanMatei

Activitate AlexDanMatei

Buna ziua,

Va rog mult sa ma ajutati sa clarific 2 aspecte:
1) Momentan sunt PFA norma pe venit in domeniu IT si la finele lunii octombrie am depasit plafonul de 300.000 lei si trebuie sa ma inregistrez ca platitor de TVA. Una din facturile emise este incasata peste 30 de zile de la emitere, respectiv, pt luna decembrie as emite factura cu TVA pt un client din RO si as incasa banii la finele lunii ianuarie 2024. Totusi, eu doresc sa inchid acest PFA, intrucat luna asta imi deschid un SRL si nu stiu cand ar fi mai potrivit sa inchid PFA-ul. Mi-as dori sa nu intru in anul urmator cu acest PFA ca sa nu achit careva contributii nejustificate, intrucat nu voi mai avea activitate in anul 2024 (doar voi incasa in ianuarie 2024 factura + TVA emisa in decembrie 2023).
2) Si al doilea aspect neclar - Asa cum spuneam mai sus, in noiembrie deschid un SRL, dar emit prima factura in decembrie. In acest caz cand as putea sa retrag dividende? Se considera trimestru de la deschidere (noiembrie) sau de la prima luna cu activitate (factura emisa decembrie)?
Multumesc mult!
Multumesc! Inteleg ca se plateste impozit si, respectiv, se prezinta declaratie incepand cu cel de-al treilea autoturism vandut intr-un an calendaristic?
Răspuns la discuția Completare DU 212 PFA
Multumesc! Am vrut sa fiu sigur, sa nu am suprize cu ANAF-ul.
Buna ziua,
am schimbat recent adresa sediului profesional al PFA-ului si mi-a fost emis un nou certificat de inregistrare. La completarea declaratiei 212 la punctul II.1.2.A.4 Documentul de autorizare trec Nr de pe noul certificat si la II.1.2.A.5.2 Data trec - Data eliberarii documentului (acest ultim certificat) sau data inregistrarii initiale de cand am PFA-ul?
Multumesc!
Buna ziua,
am o masina mai veche care e pe numele mamei mele si as vrea sa o trec pe mine. As vrea sa stiu daca din punct de vedere al taxelor si al declararii tranzactiei ar fi mai ok sa fac aceasta trecere printr-un contract de donatie sau as putea si printr-un contract de vanzare-cumparare pe o suma simbolica? In cazul in care trec masina pe numele meu ca donatie - trebuie sa prezint eu sau mama vreo declaratie la ANAF, etc?
Iar daca fac trecerea printr-un contract VC ar trebui oricum sa dea mama declaratie la ANAF, chiar daca ar fi o suma simbolica?
Multumesc frumos!
Multumesc pentru raspunsurile prompte si detaliate!

As avea o ultima intrebare - inteleg ca daca as presta servicii pentru o firma din Romania si as depasi plafonul de 300.000 lei, ar trebui sa facturez cu TVA (respectiv, as avea avea mai multe taxe de achitat)?
Multumesc mult!
Dar daca nu facturez cu TVA pentru firme din US, ar mai trebui de prezentat vreo declaratie lunara?
Buna ziua,
Daca sunt PFA cu norma de venit cod caen 6202 (servicii IT) si prestez servicii pt o companie din US, as vrea sa stiu daca depasesc plafonul de 300,000 lei si trebuie sa ma inregistrez ca platitor de TVA, ar urma sa platesc TVA-ul sau doar trebuie sa prezint lunar o declaratie fara a achita ceva? Atfel spus, pentru facturile emise catre clienti din US ar trebui sa platesc TVA?

Multumesc!