avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 675 soluții astăzi
Forum Activitate monica61

Activitate monica61

Soacra sta acolo singura si deocamdata se poate intretine. Copiii vor sa-i ramana ei si sa faca ce vrea cu ea (adica s-o lase cui vrea). Din cate inteleg de la dvs. are dreptul si soacra la partaj (de la notar ni s-a spus ca nu are dreptul si ca ei nu pot renunta in favoarea ei, doar daca preia unul din copii tot si sa stea cu ea). Am pus intrebarea in ideea ca ar exista mai multe solutii. Se pare ca niciunul nu vrea sa-si asume raspunderea. Sotul meu ar vrea, dar nu-l pot lasa deoarece are dementa vasculara si oricum am probleme eu cu el.
Buna ziua! Socrulmeu, detinator al unui certificat de mostenitor pentru casa si teren, a murit, lasand in urma o sotie si patru copii. Vor sa faca succesiunea si intrebarea mea este, daca soacra mea are dreptul la mostenire si daca nu, ce anume se poate face pentru a ramane in continuare in casa cu drepturi depline.
Multumesc!
Ma judec cu societatea unde am lucrat si nu mi-a acordat drepturile cuventite din anul 2012. Avocatul lor cere sa se prescrie restul anilor si sa ramana numai ultimii 3 ani. Pot face ceva pentru a obtine drepturile pe toti anii, in conditiile in care mi-au mai fost dati bani (partial) pe care i-am considerat scazuti din daroria dea mai veche, inclusiv in anul 2021?
Buna ziua! Stiti unde se afla arhiva de la ILSA Calarasi?