avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 916 soluții astăzi
Forum Activitate Mimi Albu

Activitate Mimi Albu

Buna ziua am o remorca de 750kg si as vrea sa stiu cat este impozitul pe an. La noi la primărie au trecut un impozit de 64 lei pe an, mi se pare foarte mare. Am văzut că în țara la alte primării impozitul variază între 8 lei și maxim 15 lei pe an, la noi de ce este asa de mare am întrebat pe doamna de la taxe si impozite si mi-a spus ca asta este suma 64 de lei fără prea multe explicații. Va mulțumesc.
Buna ziua am mers sa fac dosarul de alocatie de sustinere a familiei si m-au gasit in baza de date ca am o masina veche de 10 ani si o remorca cu vechimea de 5 ani. Acum mi se cer banii înapoi din anul 2017 până în mai 2021. Remorca nu era trecură la taxe ai impozite acum au gasit-o. Ce pot sa fac nu stiam ca remorca duce la anularea dosarului de alocatie. Va mulțumesc

Răspuns la discuția Bransament apa


Mimi Albu a scris:

Buna ziua, am facut un bransament nou pentru apa la Apavital am plătit toate avizele si proiectul apoi o firmă a facut lucrarea si a montat apometrul, iar apoi au venit de la Apavital si au pus sigiliul si am semnat contractul. Intrebarea mea este daca nu trebuia sa primesc si eu un exemplar al contractului? Am întrebat atunci si au spus că , contractul rămâne la ei (nici proiectul nu l-am primit ,nici chitantele pentru tot ce am plătit, nici procesul de punere în funcțiune nimic, doar de la firma care a pus apometrul am primit o chitanta) Au spus că trimit contractul mai departe spre facturare si ca o sa primesc un email cu codul de abonat. Va mulțumesc.

Mai am o nelămurire am cumparat un teren gol in 2010 am împrejmuit terenul cu gard pe acest teren este un cămin cu un bransament de apa eu am vrut să fac schimbare de titular dar Apavital nu mi-a dat voie acum am tras apa separat. Dacă eu nu sunt de acord ca acel apometru sa fie in căminul de pe terenul meu pot face ceva legal? Va mulțumesc.


Discuție Bransament apa
Buna ziua, am facut un bransament nou pentru apa la Apavital am plătit toate avizele si proiectul apoi o firmă a facut lucrarea si a montat apometrul, iar apoi au venit de la Apavital si au pus sigiliul si am semnat contractul. Intrebarea mea este daca nu trebuia sa primesc si eu un exemplar al contractului? Am întrebat atunci si au spus că , contractul rămâne la ei (nici proiectul nu l-am primit ,nici chitantele pentru tot ce am plătit, nici procesul de punere în funcțiune nimic, doar de la firma care a pus apometrul am primit o chitanta) Au spus că trimit contractul mai departe spre facturare si ca o sa primesc un email cu codul de abonat. Va mulțumesc.

Multumesc frumos pentru raspuns.

georgiana.td a scris:

Până la implementarea proiectului cărții electronice, indiferent de vârsta solicitantului, toate actele de identitate se vor elibera cu termen maxim de valabilitate 03.08.2031

Valabilitate buletin.
Buna ziua, imi expira buletinul pe data de 3 martie, am fost si am facut unul nou si are valabilitatea de 9 ani(sunt născută în 1977) 10.02.2022 până pe 3.08.2031 este gresit termenul? Ziua mea fiind pe 3.03 , va multumesc.
Va multumesc mult pt raspuns.


Nicoleta Cristina Romașcanu a scris:

Moștenirea bunicului dvs. se dezbate între fiica lui în viață (adică mama dvs.) și moștenitorii celuilalt copil al bunicului (fiul bunicului/fratele mamei dvs) care, între timp (2018), a decedat și el (adică vor veni la notar soția și copiii acestuia din urmă).



Multumesc pt raspuns dar nu cred ca m-am exprimat corect voiam să stiu daca la prezentarea la notar vine mama mea si cu mătușa (soția copilului decedat) impreuna cu copii ei sau doar mama si mătușa (adică se imparte totul in 2 intre ele sau intra direct si verișorii ca sa stim sa ne trimita procuri ca ei nu sunt in tara). Va multumesc.

gi-jane2 a scris:

averea bunicilor se imparte in 2 parti, o parte ia matusa, iar cealalta jumatate care i s-ar fi cuvenit baiatului, se imparte intre nevasta 1/4 si copii- cei 5, care vor imparti egal 3/4.

Buna ziua am o intrebare despre succesiune va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Bunicii sunt decedați din 2010 ei aveau 2 copii o fata( necăsătorita care are un copil) si un baiat, unul dintre copii baiatul a decedat în 2018 el are sotie si 5 copii. Acum soția lui vrea sa faca succesiunea intrebarea este cum se face se imparte doar intre mătușa si cumnata prima dată si apoi se mai imparte intre ea si copii ei sau din prima se imparte intre toti? Va multumesc anticipat pt răspunsuri.
Am uitat sa mentionez după decesul bunicii, bunicul a fost la notar si a obtinut certificatul de moștenitor. Copii au renunțat la moștenire si bunicul era unicul moștenitor. Va multumesc.