Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua am o intrebare despre succesiune va rog sa ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua am o intrebare despre succesiune va rog sa ma ajutati ...

Buna ziua am o intrebare despre succesiune va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Bunicii sunt decedați din 2010 ei aveau 2 copii o fata( necăsătorita care are un copil) si un baiat, unul dintre copii baiatul a decedat în 2018 el are sotie si 5 copii. Acum soția lui vrea sa faca succesiunea intrebarea este cum se face se imparte doar intre mătușa si cumnata prima dată si apoi se mai imparte intre ea si copii ei sau din prima se imparte intre toti? Va multumesc anticipat pt răspunsuri.
Am uitat sa mentionez după decesul bunicii, bunicul a fost la notar si a obtinut certificatul de moștenitor. Copii au renunțat la moștenire si bunicul era unicul moștenitor. Va multumesc.
Mimi Albu, utilizator
averea bunicilor se imparte in 2 parti, o parte ia matusa, iar cealalta jumatate care i s-ar fi cuvenit baiatului, se imparte intre nevasta 1/4 si copii- cei 5, care vor imparti egal 3/4.
gi-jane2, moderator
Multumesc pt raspuns dar nu cred ca m-am exprimat corect voiam să stiu daca la prezentarea la notar vine mama mea si cu mătușa (soția copilului decedat) impreuna cu copii ei sau doar mama si mătușa (adică se imparte totul in 2 intre ele sau intra direct si verișorii ca sa stim sa ne trimita procuri ca ei nu sunt in tara). Va multumesc.

gi-jane2 a scris:

averea bunicilor se imparte in 2 parti, o parte ia matusa, iar cealalta jumatate care i s-ar fi cuvenit baiatului, se imparte intre nevasta 1/4 si copii- cei 5, care vor imparti egal 3/4.

Moștenirea bunicului dvs. se dezbate între fiica lui în viață (adică mama dvs.) și moștenitorii celuilalt copil al bunicului (fiul bunicului/fratele mamei dvs) care, între timp (2018), a decedat și el (adică vor veni la notar soția și copiii acestuia din urmă).

romascanu, moderator
Va multumesc mult pt raspuns.

Nicoleta Cristina Romașcanu a scris:

Moștenirea bunicului dvs. se dezbate între fiica lui în viață (adică mama dvs.) și moștenitorii celuilalt copil al bunicului (fiul bunicului/fratele mamei dvs) care, între timp (2018), a decedat și el (adică vor veni la notar soția și copiii acestuia din urmă).