avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 885 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua am o intrebare despre succesiune va rog sa ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua am o intrebare despre succesiune va rog sa ma ajutati ...

Buna ziua am o intrebare despre succesiune va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Bunicii sunt decedați din 2010 ei aveau 2 copii o fata( necăsătorita care are un copil) si un baiat, unul dintre copii baiatul a decedat în 2018 el are sotie si 5 copii. Acum soția lui vrea sa faca succesiunea intrebarea este cum se face se imparte doar intre mătușa si cumnata prima dată si apoi se mai imparte intre ea si copii ei sau din prima se imparte intre toti? Va multumesc anticipat pt răspunsuri.
Am uitat sa mentionez după decesul bunicii, bunicul a fost la notar si a obtinut certificatul de moștenitor. Copii au renunțat la moștenire si bunicul era unicul moștenitor. Va multumesc.
Ultima modificare: Miercuri, 16 Februarie 2022
Mimi Albu, utilizator
Cel mai recent răspuns: Mimi Albu , utilizator 16:40, 16 Februarie 2022
averea bunicilor se imparte in 2 parti, o parte ia matusa, iar cealalta jumatate care i s-ar fi cuvenit baiatului, se imparte intre nevasta 1/4 si copii- cei 5, care vor imparti egal 3/4.
Ultima modificare: Miercuri, 16 Februarie 2022
gi-jane2, moderator
Multumesc pt raspuns dar nu cred ca m-am exprimat corect voiam să stiu daca la prezentarea la notar vine mama mea si cu mătușa (soția copilului decedat) impreuna cu copii ei sau doar mama si mătușa (adică se imparte totul in 2 intre ele sau intra direct si verișorii ca sa stim sa ne trimita procuri ca ei nu sunt in tara). Va multumesc.

gi-jane2 a scris:

averea bunicilor se imparte in 2 parti, o parte ia matusa, iar cealalta jumatate care i s-ar fi cuvenit baiatului, se imparte intre nevasta 1/4 si copii- cei 5, care vor imparti egal 3/4.

Moștenirea bunicului dvs. se dezbate între fiica lui în viață (adică mama dvs.) și moștenitorii celuilalt copil al bunicului (fiul bunicului/fratele mamei dvs) care, între timp (2018), a decedat și el (adică vor veni la notar soția și copiii acestuia din urmă).

Ultima modificare: Miercuri, 16 Februarie 2022
romascanu, moderator
Va multumesc mult pt raspuns.


Nicoleta Cristina Romașcanu a scris:

Moștenirea bunicului dvs. se dezbate între fiica lui în viață (adică mama dvs.) și moștenitorii celuilalt copil al bunicului (fiul bunicului/fratele mamei dvs) care, între timp (2018), a decedat și el (adică vor veni la notar soția și copiii acestuia din urmă).



~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune-bunica LUMITM LUMITM Am o intrebare in legatura cu o succesiune,sper sa ma poata lamuri cineva. In septembrie anul trecut a decedat bunica mea.Bunicul a decedat cu multi ani in ... (vezi toată discuția)
Succesiune dupa 15 ani kike kike Tatal meu a decedat in anul 1995.Nu am facut succesiunea pana in prezent.Nu am facut succesiunea nici dupa bunicii paternali .Ce parere aveti;trebuie facute ... (vezi toată discuția)
Anulare certificat mostenitor aryana_99 aryana_99 Buna ziua! As vrea sa ma sfatuiti cum e mai bine sa procedez in urmatoarea problema. Este vorba de o mostenire, mostenire din partea familiei tatalui meu. ... (vezi toată discuția)