avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 745 soluții astăzi
Forum Activitate DM-Logistic

Activitate DM-Logistic

Răspuns la discuția factura-contract
Daca ai CMR-ul stampilat si semnat de catre expeditor cat si dedestinatar, poti factura in baza lui. CMR-ul tine loc de contract. Data viitoare nu mai accepta incarcari fara a avea o nota de comanda explicita. Adica: data incarcare, data descarcare, loc incarcare/descarcare, pret transport, modalitate de plata.........etc, poti face factura, dar trebuie specificat: EX Prestari servicii de transport marfa, conform CMR ....... din ........, nota de comanda FNC nr..FN din..........., pe ruta Bucuresti (RO)-Bucuresti (RO)
A nu se confuda contractul comercial cu nota de comanda: Contractul comercial defineste altceva decat nota de comanda.
CC: este acel contract prin care se stabilesc raporturi juridice comerciale si din care izvorasc obligatii comerciale.
NC:Este dovada unui contract încheiat între compania de transport și expeditor sau destinatar, care servește ca și confirmare și dovadă că expedierea a fost ridicată cu succes de către transportator și va fi transportată de acesta la o destinație convenită.
Răspuns la discuția factura-contract
factura nu este un contract de transport
Citeste: Ce inseamna CMR ?
Da, are drept de retinere a marfi, pana la achitarea stationarii camionului, conform scrisorii de trasura (CMR)
Dvs nu aveti vina, dar transportatorul ce vina are? [ link extern ]
Buna ziua

Am un camion de 40T si l-am gasit lovit in parcare. Parcarea este delimitata de strada prin scuar. Am aflat cine a lovit camionul si am obtinut de la politie anexa 2 si aut de reparatie. Camionul trebuia sa plece din Buc spre Sv si dupa descarcare, trebuia sa ajunga in Anglia pentru a incarca o comanda-contract cu descarcarcare in Franta si Ungaria. La incarcare trebuia sa ajunga pe 20.11.2023. Din cauza lovirii camionului, sa pierdut acele 2 comenzi-contract. Camionul a fost si este imobilizat de o saptamana, si cred ca va mai fi indisponibil cel putin 10 zile.
Care sunt pasii pentru a solicita asiguratorului daunele cauzate de stationarea camionului?
Multumesc
Buna ziua,
Am avut un angajat pe post de sofer si dupa o luna jumatate am fost nevoit sa-i desfac contractul de munca din cauza lipsurilor si multe alte motive.
La angajare, i-am predat masina, cu proces verbal de predare-primire, si cu mai multe obiecte, pentru o desfasurare cat mai buna a activitatii.
Dupa ce a fost anuntat ca nu mai face parte din firma, a predat masina, dar cu lipsuri: Lipsa o tableta samsung galaxy S9, roata rezerva noua, si cric hidraulic, nou care era in dotarea masinii. Toate acestea a semnat pentru ele.
De raspuns la telefon, nu raspunde.

Intrebarea este: Ce trebuie sa fac sa-mi recuperez bunurile?

Va multumesc
Poate ne spui si noua ce ai facut si cum ai descurcat-o cu transportul de marfa. A trecut un an
V2000, sau ce nume ai la utilizator.
Nu sunt sigur ca se poate numai cu autoutilitare 3.5T, dar informeaza-te la ARR. Pentru mine a fost simplu cu autoutilitarele de 3.5T. Detin licenta transport marfa ca am si camioane (cap tractor). Folosesc licenta de transport marfa si la 3.5T

Dupa mintea mea, cred ca asta trebuie sa faci: (NU sunt sigur, informeaza-te)
Firma trebuie licentiata la ARR ca firma de transport marfa si iti trebuie urmatoarele:
1. document doveditor privind deţinerea sediului
2. document privind asigurarea întreţinerii tehnice a vehiculelor
3. cazierul judiciar al managerului de transport şi declaraţie pe propria răspundere a acestuia,
4. cazierul judiciar al întreprinderii şi declaraţie pe propria răspundere a acesteia
5. document doveditor privind îndeplinirea condiţiei de capacitate financiară ( dar asta se aplica la +3.5T, nu stiu daca si
la -3.5T) adica: că dispune în fiecare an de capital şi rezerve în valoare de cel puţin 9000 EUR pentru un singur
vehicul utilizat şi de 5000 EUR pentru fiecare vehicul suplimentar utilizat. Sau garantie bancara sau asigurare
eliberata de una sau mai multe banci/asiguratori (pentru suma de mai sus)
6. dovada recunoasterii certificatului de competenţă profesională al managerului de transport - asta se obtine de la o
scoala de soferi care au cursuri ptr asa ceva.
7. cartea de identitate a vehiculului, certificatul de înmatriculare şi anexa la certificatul de înmatriculare cu inspecţia
tehnică periodică
8. dovada plăţii tarifului de eliberare (în contul Agenţiei teritoriale ARR) a licenţei ( 706 lei/10 ani/buc.) si a copiei
conforme pentru autovehicule sau ansambluri cu m.t.m.a. mai mare de 3.5 tone (260 lei/an/buc.) sau a copiei
conforme pentru autovehicule cu m.t.m.a. mai mica sau egala cu 3.5 tone pentru transport rutier naţional contra
cost de vehicule rutiere defecte sau care sunt avariate (64 lei/an/buc.), original;

suplimentar daca vrei sa cari marfuri ADR
1. dovada angajării și decizia de numire pentru consilierul de siguranţă;
2. dovada recunoasterii certificatului de atestare profesionala al consilierului de siguranta valabil, in cazul in care acesta
a fost eliberat de autoritatile competente din statele membre ale UE; altul decat Romania, din
SEE sau din Confederatia Elvetiana;
3. certificatul de agreare eliberat de Regia Autonomă "Registrul Auto Român", pentru vehiculele pentru care este
necesar a se elibera respectivul certificat;
4. lista conducatorilor auto care vor efectua transport rutier de marfuri periculoase;
5. certificatul de atestare profesională al conducătorului auto
6. autorizaţia eliberată de Comisia Naţională pentru Controlul Activităţilor Nucleare ( daca transport marfuri clasa 7)
7. certificatul de inspecţie tehnică


DAR ITI REPET: INFORMEAZA-TE SI DUPA ACEIA ACTIONEAZA, EU NU SUNT SIGUR CA POTI LINCETIA FIRMA
DAR DUPA MINE ORI CE FIRMA CARE FACE TRANSPORT MARFA TREBUIE LICENTIATA. nu cred ca trebuie trecute la regim de taxi marfa, ca transportul de rutier de marfa apartine de ARR si nu de primarie.
Doamna contabil,
Vedeti ca sunteti in eroare de sume si informatii.
In primul rand, suma pentru al doi-lea camion (+3.5T), este de 5.000 euro si nu 4.000 cum ati scris dvs.
In al doi-lea rand, utilizatorul de mai sus care punea intrebarea, se referea la autoutilitare de pana-n 3,5T.
La asa ceva nu se elibereaza copii conforme.
Indrumati mai bine oamenii si nu-i duceti in eroare. Se duc la ARR si nici nu o sa-i bage in seama.