avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 925 soluții astăzi
Forum Activitate Nijal

Activitate Nijal

Angajare cetatean israelian

Buna ziua,
Dorim sa angajam un cetatean israelian, care momentan se afla pe teritoriul Romaniei in baza vizei de intrare, permisul de sedere pe care l a avut in scop de studii este expirat ca urmare a finalizarii studiilor, iar la inceputul lui august ii expira si viza de pe pasaport.
Am inceput demersurile pentru angajare ( cu solicitarea adeverintei de la ANOFM ) insa tot procesul este de durata si nu ne putem incadra pana in august cand ii expira viza. As dori sa stiu daca pasii pe care ii avem de parcurs sunt:
- Adeverinta ANOFM pentru aviz munca
- Cu avizul de munca persoana in cauza solicita viza pentru angajare
- Facem angajarea
- Cu viza si avizul de munca depune pentru permis sedere in scop de munca.
Nu imi este clar cum trebuie procedat daca intre timp ii expira viza de pe pasaport.Se reintoarce in tara de origine si ramane acolo pana la obtinerea avizului de munca? Putem ca dupa obtinerea avizului el sa depuna - fara sa solicite alta viza - direct la IGI pentru permis sedere?
Va multumesc!
Buna ziua,
Puteti va rog sa mi spuneti daca documentele ( actele de infiintare, registre contabile, contracte, stampila etc ) unei Asociatii trebuie tinute la sediul asociatiei sau le putem tine la domiciliul presedintelui/vicepresedintelui ? Va multumesc
Răspuns la discuția Plata rate pacienti
Multumesc mult !
Răspuns la discuția Plata rate pacienti
Am inteles.Dar am fi in regula daca am semna aceste contracte - ei fiind persoane fizice - corect ? Iar in cazul in care nu achita, nu avem decat sa procedam cum spuneti dumneavoastra si sa asteptam pana ne recuperam cumva.Ceea ce inseamna oricum alte pierderi de diverse resurse...
Răspuns la discuția Plata rate pacienti
Multumesc, da, avem un asemenea acord, dar mai raman cei carora din diverse motive nu li se aproba creditele bancare cu care nu stim cum sa procedam sa fie bine de ambele parti :)
Buna ziua,
Suntem un cabinet de stomatologie si am dori sa oferim pacientilor si posibilitatea platii in rate, insa sa ne si asiguram totodata ca acestia vor achita ( unii nu achita integral )

Exista vreo modalitate legala prin care putem sa facem un contract de plata in rate iar in cazul in care acestia nu platesc, noi sa putem actiona cumva astfel incat sa ne recuperam sumele ce ar fi trebuit sa fie achitate ?
Cu multumiri