avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 985 soluții astăzi
Forum Activitate 5826327744

Activitate 5826327744

Buna ziua!Am fost sa imi i-au adeverinta de vechime de la fostul loc de munca si mai jos in pagina scrie cam asa :In perioada lucrata a avut absente nemotivate si , concediu fara plata (nu vazusem ce a scris doar ce am ajuns acasa , desi eu nu am avut nici absente , si nici concediu fara plata ).Cum ma prezint la viitorul meu de munca cu aceste minciuni?!Ce as putea face?!
Ce sa verific?Asa mi-a dat adeverinta , desi eu nu am lipsit deloc de la lucru!

Cornel Vasile a scris:

Ati verificat la angajator ?

Buna .Mi sa incheiat contractul cu art 55 b adica cu acordul partilor.Numai ca mai jos scrie ca in perioada in care am lucrat am avut absente nemotivate si concediu fara plata.Eu nu am avut nici o absenta si nici concediu fara plata nu am avut.Ma gandesc ca cum dau adeverinta de vechime la viitorul meu de munca daca scrie asa minciuni in ea , ma gandesc ca ma poate afecta.Ce as putea face ?!
Ce anume s-ar putea intampa?

Alexandrarares a scris:

Buba ziua!
De ceva vreme si la noi a luat fiinta politia internetului.Daca se doveste ca ce a spus persoana in reclamatie este adevarat,sigur ca veti suporta consecintele.

Buna ! Cineva mi-a facut reclamatie la politie ca mi-am facut conturi false cu ea si ca am dat nr ei de telefon la unii.Pot pati ceva?
Da.Conflictul era de multe luni dar tot timpul eu nu eram crezut si o ridicau tot pe ea in slavii.O spus ca pe ea nu o da afara mai bine ma da pe mine

Cornel Vasile a scris:

V-au obligat sa va dați demisia?

Buna ziua .Am avut un conflict cu o colega de munca si am fost obligat sa imi dau demisia , ca daca nu imi desfacea contratul de munca indisciplinar.Nu mi se normal ca din cauza la o colega de servici sa te dea afara.As putea sa le fac reclamatie la itm , sau sa-i dau in judecata.


Mie imi placea locul de munca , eram cel mai bun angajat din firma , aveam cei mai multi clienti, dar ma tot certam cu sefa asta , nu mi se pare corect sa pleci de la o singura persoana,.Le-am spus si sa nu ma mai puie cu ea pe tura si nu au vrut.
Buna Ziua.Am fost obligat sa imi dau demisia , a strigat la mine ca sa imi dau demisia ca daca nu oricum ma concediaza si ma poate afecta la urmatorul meu de munca.Asta a fost din cauza sefei mele care am mai avut doua referate din cauza ei dupa ce ea ma amenintat prima oara cu politia ca m-am dus sa-i scanez legitimatia pentru a inchide facutura doar am zis ca te rezolv eu si mi-au facut referat.Femeia asta sigur era obsedata de mine , ma tinea fara sa am client pe case , ma dadea de nu stiu cate ori prin statie , nici la baie nu te lasa , cand nu eram pe case venea pe raion sa vada ce fac eu pe acolo desi ea nu avea nici o treaba cu raionul.Nimeni nu te credea ca te tine "legat" de case , ca ei tot aia imi ziceau ca sunt prima persoana care se plange de ea.Efectiv un an de zile am fost hartuit de ea si manageri tot pe mine dadeau vina.Inainte sa o dau de gol , si la inceput numai zambea cand ma vedea ma intreba ce faci " venea sa factureze tot la mine la casa .Dar eu nu mai puteam suporta controlul ala asupra mea simteam cateodata ca ma sufocam .La locul anterior de munca aveam pe una care avea poze cu mine prin telefon desi eu nici nu stiam si vine la mine si imi arata ca ea are poze cu mine prin telefon.As putea rezolva ceva daca as face contestatie