avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 815 soluții astăzi
Forum Activitate nick666

Activitate nick666

Se da următoarea problema: o declarație din partea unui sot către celalalt fără notar sau martori cum ca da dreptul celuilalt sot sa hotărască în privința copiilor scoala,unde sa locuiască eu știu ca nu are valoare legală dar cum explic la școală ?
Cum vad dosarul de divorț și ce pot vedea? Dovezile părții adverse? Prezență avocat? București sector 5
Eu fiind reclamantul
si inca ceva e obligata de lege sa imi dea copii dupa acte pentru a inainta divortul?
separati nu divortati
refuzul celuilat parinte de a lasa bunicii sa vada nepotii si de a da detalii despre copii tatalui se rezolva numai prin judecata sau se poate si cu plingere la politie
Nu am scris divortati si nu sintem ideea e ca vrea sa mute copii don bucuresti in oltenita

AV. GABRIELA GERBER a scris:

Teoretic nu se putea, practic probabil ca nu a declarat ca sunteti divortati. Daca sunteti doar separati nici nu avea cum sa faca asta.

Daca apreciati ca masura nu este una in beneficiul copilului sesizati instanta de tutela. Totodata puneti in vedere scolii, prin depunerea unei adrese scrise insotita de hotararea de divort (daca ea exista), ca deciziile vis a vis de copil nu sunt unilaterale ale mamei.

sint separat de sotie si ea a mutat copilul la alta scoala poate sa o faca fara acordul meu?