Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... sint separat de sotie si ea a mutat copilul la alta ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

sint separat de sotie si ea a mutat copilul la alta scoala poate ...

sint separat de sotie si ea a mutat copilul la alta scoala poate sa o faca fara acordul meu?
Iata ca a putut sa i mute.Puteti face o sesizare la conducerea scolii,la inspectorat.pt a prezenta situatia specificand ca aveti probabil ,,custodie,",comuna.In cazul unor neintelegeri puteti angaja av sesiza instanta competenta etc.
Teoretic nu se putea, practic probabil ca nu a declarat ca sunteti divortati. Daca sunteti doar separati nici nu avea cum sa faca asta.

Daca apreciati ca masura nu este una in beneficiul copilului sesizati instanta de tutela. Totodata puneti in vedere scolii, prin depunerea unei adrese scrise insotita de hotararea de divort (daca ea exista), ca deciziile vis a vis de copil nu sunt unilaterale ale mamei.
Nu am scris divortati si nu sintem ideea e ca vrea sa mute copii don bucuresti in oltenita

AV. GABRIELA GERBER a scris:

Teoretic nu se putea, practic probabil ca nu a declarat ca sunteti divortati. Daca sunteti doar separati nici nu avea cum sa faca asta.

Daca apreciati ca masura nu este una in beneficiul copilului sesizati instanta de tutela. Totodata puneti in vedere scolii, prin depunerea unei adrese scrise insotita de hotararea de divort (daca ea exista), ca deciziile vis a vis de copil nu sunt unilaterale ale mamei.

Nu ii puteti limita libertatea de deplasare. Daca nu va intelegeti nu este solutie decat instanta.
Notificati ambele scoli ca nu au acordul dumneavoastra si anulati transferul.