avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 808 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... sint separat de sotie si ea a mutat copilul la alta ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

sint separat de sotie si ea a mutat copilul la alta scoala poate ...

sint separat de sotie si ea a mutat copilul la alta scoala poate sa o faca fara acordul meu?
Cel mai recent răspuns: Deia14 , utilizator 15:45, 24 Iulie 2022
Iata ca a putut sa i mute.Puteti face o sesizare la conducerea scolii,la inspectorat.pt a prezenta situatia specificand ca aveti probabil ,,custodie,",comuna.In cazul unor neintelegeri puteti angaja av sesiza instanta competenta etc.
Teoretic nu se putea, practic probabil ca nu a declarat ca sunteti divortati. Daca sunteti doar separati nici nu avea cum sa faca asta.

Daca apreciati ca masura nu este una in beneficiul copilului sesizati instanta de tutela. Totodata puneti in vedere scolii, prin depunerea unei adrese scrise insotita de hotararea de divort (daca ea exista), ca deciziile vis a vis de copil nu sunt unilaterale ale mamei.
Nu am scris divortati si nu sintem ideea e ca vrea sa mute copii don bucuresti in oltenita

AV. GABRIELA GERBER a scris:

Teoretic nu se putea, practic probabil ca nu a declarat ca sunteti divortati. Daca sunteti doar separati nici nu avea cum sa faca asta.

Daca apreciati ca masura nu este una in beneficiul copilului sesizati instanta de tutela. Totodata puneti in vedere scolii, prin depunerea unei adrese scrise insotita de hotararea de divort (daca ea exista), ca deciziile vis a vis de copil nu sunt unilaterale ale mamei.

Nu ii puteti limita libertatea de deplasare. Daca nu va intelegeti nu este solutie decat instanta.
Notificati ambele scoli ca nu au acordul dumneavoastra si anulati transferul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Relocare minor fara acordul tatalui liviu_tl liviu_tl Buna ziua! Am divortat de fosta sotie din culpa comuna. Divortul s-a pronuntat definitiv in luna august a acestui an. Avem custodie comuna asupra copilului ... (vezi toată discuția)
Schimbare domiciliu mama dupa incredintarea minorului Ilenuta123 Ilenuta123 Buna ziua,doresc o lamurile din partea dumneavoastra:prin hotarare judecatoreasca mi s-a incredintat copilul minor in varsta de 6 ani,custodie comuna cu ... (vezi toată discuția)
Daca.......... teodanny teodanny in urma cu 3 luni am decis sa ma separ de sotie in urma unor neintelegeri...aparute pe tot parcursul casniciei..(in urma acestuia rezultand un copil ... (vezi toată discuția)