avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 947 soluții astăzi
Forum Activitate Milena Milena

Activitate Milena Milena

Buna ziua
Eu am castigat un proces in Romania iar cheltuielile de judecata au fost cerute pe cale separata. Partea pierdanta in acest proces este un cetatean strain.
Intrebarea mea este: oare pot sa deschid un proces in Romania pentru acele plati sau e necesar sa deschid in tara in care locuieste? El are adresa la avocatii lui din Romania. Instantele romane au competenta de a solutiona aceasta problema?
Va multumesc anticipat
Am castigat. Ieri am primit decizia
Buna ziua. Problema este un copil rapit pe teritoriul marii britanii de catre un cetatean libanez. Sa deschis Haga in uk acum asteptam decizia. Intrebarea mea este in cazul in care se cere inapoierea copilului pe teriroriul Romaniei, exista o modalitate de a intra respectivul pe teritoriul Romaniei fara viza pentru inapoiere? Se poate calatorii strict pe baza deciziei judecatoresti? Sau este o alta optiune de a aplica pentru o viza in regim de urgenta?
Va multumesc anticipat
Va multumesc pentru raspuns.
E posibil ca avocatii mei sa nu stie acest lucru? Ei sustin ca atata timp cat copilul e inapoiat pe statul respectiv nu trebuie "dat" celuilalt parinte. Si chiar daca ar fi asa nu iti incalca oarecum Haga drepturile parintesi?
Buna ziua. As avea nevoie de un ajutor.
In cazul in care prin conventia de la Haga se dispune inapoierea unui copil minor acesta unde exact trebuie inapoiat? Stiu ca se refera la statul din care a fost luat "ilicit" , dar trebuie inapoiat copilul la adresa celuilalt parinte? In cazul in care eu vreau sa ma intorc cu copilul pe teritoriul respectiv, prin hotararea de la Haga, pot sa tin copilul sa locuiasca cu mine pe teritoriul acelui stat? Mentionez ca eu si "sotul" nu suntem divortati dar eu am inceput o procedura de divort. Va multumesc anticipat