avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 498 soluții astăzi
Forum Activitate david V

Activitate david V

am o nelamurire , este legal ca un baiat de 21 de ani sa aibe relații intime cu o fata de 17 ani și 2 luni cu consimțământul acesteia , fiind amăndoi de acord ,.acestia având o relație împreună . riscă ceva băiatul in acest caz ?
Vă mulțumesc.
BUNA ZIUA IN DATA DE 10 IUNIE 2020 AM FOST VINOVAT DE PRODUCEREA UNUI ACCIDENT RUTIER SOLDAT CU PAGUBE MATERIALE(mai exact am lovit 2 masini , am mers la politie unde a iesit ca eu am fost vinovat , celor doi soferi pe care i-am lovit li s-a dat copie dupa asigurarea masini pe care am condus-o eu ( precizez ca masina pe care o conduceam e pe numele mamei mele ea este proprietar si asigurarea este pe numele ei , dar am condus eu , aveam 20 de ani la data producerii accidentului , dar aveam mai mult de 1 an de permis, nu mai eram incepator)IN DECEMBRIE MI-A VENIT UN PLIC DE LA JUDECATORIE CUM CA SUNT INTERVENIENT FORTAT INTR-UN DOSAR DESCHIS DE GROUPAMA CARE A DAT IN JUDECATA EUROINS, DIN CE AM INTELES UNA DIN MASINIILE LOVITE ERA A UNEI FIRMA ACESTIA AVEAU CASCO LA GROUPAMA SI AU REPARAT MASINA PE CASCO LA GROUPAMA ACESTIA AU FACUT O CERERE DE REGRES CATRE EUROINS(FIRMA UNDE AVEA MAMA ASIGURARE LA MOMENTUL ACCIDENTULUI), DAR EURONIS NU AU RASPUNS LA CERERE , IAR GROUPAMA I-A DAT IN JUDECATA PE EUROINS SI PE MINE PENTRU A RECUPERA SUMA DE 19.750 LEI REPREZENTAND SUMA PLATITA DE GROUPAMA PENTRU A REPARA MASINA PE CARE AM LOVIT-O CU PENALITATI 0,2 % REPREZENTAND PENALITATI PENTRU FIECARE ZI INTARZIERE .(TIN SA PRECIZEZ CA NU CONSUMASEM ALCOOL NICI UNUL DINTRE SOFERI SI ACTELE ERAU IN REGULA LA TOTI)


Am formulat o intampinare pentru fond am trimis-o la judecatorie cum ca sunt de acord ca euroins sa plateasca paguba deoarece masina avea asigurarea valabila la data producerii accidentului la firma lor , Euroins nu a depus nimic in dosar ,

Pronuntarea hotararii s-a amanat de 2 ori, dupa care in data de 13.05.2022 s-a dat solutia pe scurt Cum ca se admite in parte Cererea si ca EUROINS TREBUIE SA PLATEASCA PAGUBA PE CARE EU AM FACUT-O,



INTREBAREA E POT FI PUS EU L-A PLATA DACA EUROINS FACE APEL , ar putea invoca ceva impotriva mea si sa fiu pus la plata daca Asigurarea era pe numele mamei si am condus eu dar Asigurarea era valabila la data producerii accidentului ?



Va multumesc foarte mult pentru raspuns !!!!
Buna ziua sunt intervenient fortat intr-un dosar de dauna auto , la fond pe data de 13 mai 2021 s-a dat solutia pe scurt dupa ce s-a amanat de 2 ori pronuntarea ,Astept deja de 3 luni hotarea sa-mi vina acasa si nu primesc nimic trebuie sa merg eu la judecatorie sau ce pot face sa o primesc , tin sa precizez ca in soltia pre scurt scrie asa " Pronunţată azi, 13.05.2022 prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei." Cum ajung la grefa instantei ????