avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 751 soluții astăzi
Forum Activitate Liviu74

Activitate Liviu74

Buna ziua!Intampin o problema si nu stiu cum sa o rezolv!Sunt cadru militar MApN!Am lucrat din 1995-2001 in civilie pt care am adeverinta cu grupa a doua!Din 2001 pana in prezent cadru militar!Din cei 22 ani de militar am 5 ani conditii deosebite si 17 ani conditii speciale!Am 49 ani si 5 luni!Am fost la personal sa imi fac raportul de pensionare si colegul care se ocupa de pensii a zis ca nu se aduna grupa de 6 ani din civilie cu grupa de 5 ani deosebite din MApN!Ma puteti ajuta cu un sfat cum sa rezolv situatia?
Buna seara!Sunt cadru militar!Inainte sa intru in MApN am lucrat in civilie si am avut grupa a doua cu 3 luni la an!Am cautat societatea respectiva dar nu mai este a luat un patron arhiva am platit si mi-a dat o adeverinta pt cei 6 ani lucrati in civilie si mi-a acordat grupa a doua!Intrebarea este daca vreau sa ies la pensie se iau in calcul si grupele din civilie?Va multumesc!
Pensionare anticipata MApN!Buna seara !Am 48 ani si 6 luni!Am vechime de 27 ani si 8 luni din care 6 ani si 5 luni civilie si 21 ani si 3 luni cadru militar!Mentionez ca am si o decizie de Apt Limitat!Ma pot incadra sa ies la pensie anticipat conform Legii Pensiilor Militare Nr 223/2015 cu minim 25 ani vechime din care minim 15 militar?Va multumesc!
Toti colegii care au contestat decizia la Bucuresti nu au avut castig de cauza!Ce decizie iti da de la Spitalul Militar zonal cu aia ramai!
Buna seara!Sunt cadru militar MApN!Am primit decizia de la Bucuresti cu Apt Limitat cu 4 diagnostice Obezitate grad 1,Steatoza hepatica grad 3,Hipertensiune arteriala grad 1 si dislipidemie mixta!Doctorul de la Medicina Muncii mi-a dat pe fisa de aptitudini Apt Conditionat iar unui alt coleg cu aceleasi 4 diagnostice i-a dat Inapt si a iesit la pensie!Pot da in judecata dr de la Medicina Muncii sau care sunt pasii de urmat?Va multumesc!