avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 910 soluții astăzi
Forum Activitate Barbu Paula

Activitate Barbu Paula

Am făcut credit în 2008 în 2012 mi-a confiscat casa banca . Acum am iar executare silită , pe numele meu nu am nici o proprietate și nici un bun . M-am căsătorit în 2014 și sunt trecută la contul soțului ca împuternicit. Întrebarea este: executorul poate să pună poprire pe contul soțului ?
Buna ziua ! Am o problema de sănătate și am reușit sa strâng câțiva bănuți intr-o asociație non-profit , acum când le-am spus sa îmi plătească consultația și cazarea au zis ca nu se poate ( acestea le-am făcut la turci , plata in lire Turcești ) decât dacă îmi fac cei din Turcia factura in € ( acestea au zis ca le este foarte greu și durează cam o săptămâna sau msi mut sa verifice ei dacă sa făcut plata sau nu ) . Am întrebat asociația dacă se poate sa plătesc eu și ei îmi decontează , mi-ai răspuns ca nu le permite legea sa îmi deconteze ma ajuta doar dacă reușesc ei sa facă transfer bancar . Legea 32 /1994și ordinul 994/1994 nu le permite sa îmi deconteze banii pe care i-am cheltuit . Bine-nțeles le arat facturile
A cumpărat casa de lângă mine , după ceva timp a descoperit ca ii lipseste teren și zice ca terenul lui este la mine , ma dat in judecată pt granituire , a pierdut și acum vrea sa îmi strice actul de proprietate pt a-și lua terenul care crede ca i se cuvine
Buna seara ! Vecinul vrea sa îmi strice actul de proprietare , in instanța , poate sa facă așa ceva ?
Nu cred ca pot sa îl pun sa mute acoperisul , acoperisul este acolo mai mult dd 10 ani
Buna ziua! Casa vecinului este cu acoperișul la mine in curte , cam 60 cm , peretele casei este pe hotar , acoperisul case lui este aproape de peretele meu . De curand vecinul se-a vopsit acoperișul și bine-nțeles mi-a gazat peretele casei , Recepția casei i-am făcut-o in Decembrie 2021 , in timp ce s- a vopsit acoperisul casei mi-a făcut o dunga roșie pe peretele casei mele , deși i-am zis sa protejeze peretele când vopsește . Ce pot sa fac eu acum cu domnul vecin ,nu poți vorbi cu el, nu îl intereseaza .