avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1770 soluții astăzi
Forum Activitate Rapas.v

Activitate Rapas.v

Buna ziua ..va rog frumos sa ma lamuriti cu o problema ..Bunurile dobandite inainte de casatorie (un ap)in caz de deces revin in intregime sotului (sotiei)supravetuitoare..?sau mai vine cineva la masa succesorala .Nu sant copii din casatorie va multumesc

Buna seara un sfat va rog frumos ...am o hotarare judecatoreasca de restituire a unui inprumut de 8000 ron .. dar nu o pot pune in aplicare intrucat persoana respectiva nu detine decat un ap.care este de valoare prea mare .dar persoana respectiva presteaza munci in domenui cureteniei la persoane fizice fara contract ..beneficiaza de ajutor de caldura ...desi incaseaza undeva la peste 50oo ron ...ce pot sa fac so fortez cumva sami restituie inprumutu...multumesc
Buna ...Traiesc in concubinaj cu cineva ,recent am cumparat un bun(mobila) in valoare de 6000 ron ,de platit a fost platit cu cardu meu dar factura e pe numele ei ,in caz de despartire al cui devine acest bun...multumesc
Multumesc de raspuns ...am vb cu el ,iam returnat masina dar nu am facut nici un act si asta doream sa stiu caci teoretic masina se afla la mine conform contractului de comodat ,practic masina se afla la el ...Ma interesa legal cum se procedeaza in astfel de cazuri pt a evita orice alte probleme cu el pe aceasta tema

gi-jane2 a scris:

ati vb cu el? predati-o cu pv
notificati-ll ca doriti incetarea contractului intrucat nu mai aveti nevoie de masina.


Buna ziua ...Am un contract de comodat pt un autoturism pe 10 ani cu clauze in care ma oblig sa platesc RCA,impozit,intretinerea curenta ,este specificat faptul ca autoturismul se afla in perfecta stare si fara nici o zgrietura ....Cum trebuie sa procedez pt a rezilia acest contract intrucat relatia dintre mine si proprietar sa deteriorat si nu doresc sa mai folosesc masina ...intrucat nu as dori sa am surprize neplacute in viitor cu privire la clauzele respective...va multumesc
Un inprumut pe baza unui transfer bancar intre doua persoane fizice poate fi recuperat in instanta .multumesc.sau exista vreo alta modalitate