avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2015 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ...Traiesc in concubinaj cu cineva, recent am ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ...Traiesc in concubinaj cu cineva, recent am cumparat un ...

Buna ...Traiesc in concubinaj cu cineva ,recent am cumparat un bun(mobila) in valoare de 6000 ron ,de platit a fost platit cu cardu meu dar factura e pe numele ei ,in caz de despartire al cui devine acest bun...multumesc
Cel mai recent răspuns: giullianna , utilizator 14:53, 22 Decembrie 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,
relatiile de concubinaj nu sunt recunoscute in legea civila.
Bunurile cumparate in timpul acestei relatii sunt bunuri proprii ale celui ce face dovada detinerii acestora.
In cazul dvs. pentru ca ati platit, ar fi trebuit sa obtineti factura pe numele dvs.
Pana la proba contrara se considera ca bunul apartine celui ce prezinta factura.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
dvs puteti sa ii pretindeti suma in termen de 3 ani de la plata.
Nu-i dracu' asa de negru! Platind cu cardul aveti dovada platii!
Cu mai bine de 10 ani în urmă, am făcut și eu aceeași prostie. Televizor cumpărat din banii mei și factura făcută pe numele lui. A venit cu executor judecătoresc și și-a luat televizorul. Nu am primit niciun ban înapoi.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bunuri Marietka39 Marietka39 Buna seara. In urma cu ceva timp am achizitionat electrocasnice si un televizor. Aveam bani cash. Prietenul meu avea nevoie de bani si mi-a propus sa ii dau ... (vezi toată discuția)
As dori un sfat , va rog frumos. Flopop Flopop Buna ziua Sunt mama unui baietel de 3ani, am 40 de ani , traiesc in concubinaj cu tatal copilului si locuim intrun apartament luat in rate de mine (al ... (vezi toată discuția)
Bună ziua după o relație de concubinaj de 2 ani de zile, se ... Alinaaa00003 Alinaaa00003 Bună ziua După o relație de concubinaj de 2 ani de zile, se poate cere partaj? (Chiar dacă acesta are un teren in jur de 1000mp )? Exista câștig in ... (vezi toată discuția)