Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ...Traiesc in concubinaj cu cineva, recent am ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ...Traiesc in concubinaj cu cineva, recent am cumparat un ...

Buna ...Traiesc in concubinaj cu cineva ,recent am cumparat un bun(mobila) in valoare de 6000 ron ,de platit a fost platit cu cardu meu dar factura e pe numele ei ,in caz de despartire al cui devine acest bun...multumesc
Buna ziua,
relatiile de concubinaj nu sunt recunoscute in legea civila.
Bunurile cumparate in timpul acestei relatii sunt bunuri proprii ale celui ce face dovada detinerii acestora.
In cazul dvs. pentru ca ati platit, ar fi trebuit sa obtineti factura pe numele dvs.
Pana la proba contrara se considera ca bunul apartine celui ce prezinta factura.
dvs puteti sa ii pretindeti suma in termen de 3 ani de la plata.
Nu-i dracu' asa de negru! Platind cu cardul aveti dovada platii!
Cu mai bine de 10 ani în urmă, am făcut și eu aceeași prostie. Televizor cumpărat din banii mei și factura făcută pe numele lui. A venit cu executor judecătoresc și și-a luat televizorul. Nu am primit niciun ban înapoi.