Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua După o relație de concubinaj de 2 ani de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua După o relație de concubinaj de 2 ani de zile, se ...

Bună ziua
După o relație de concubinaj de 2 ani de zile, se poate cere partaj? (Chiar dacă acesta are un teren in jur de 1000mp )?
Exista câștig in acest sens? Având in vedere ca in urma concubinajului a rezultat și un copil.
Alinaaa00003, utilizator
Se poate cere partaj numai daca sunteti coproprietari (adica ati dobandit terenul impreuna). Altfel nu.
Dacă terenul a fost cumpărat în cote parte de ambii concubini atunci se poate face un asa zis partaj, cu condiția sa figurati amândoi în actul de vanzare-cumparare.
În caz contrar, dacă achiziția e doar pe numele unuia dintre concubini iar celalalt știe ca a contribuit cu bani sau a făcut un împrumut în nume propriu ii poate solicita celuilalt, pe calea instantei de judecata, despăgubirea cu suma investita(drept de creanta).
Pentru copil, sa stabiliți legal domiciliul acestuia la unul dintre părinți, execritarea autorității părintești în mod exclusiv sau comun de ambii parintii precum și pensie de întreținere și program de vizita, trebuie sa deschideți proces separat.
Contactati un avocat și discutați toate detaliile cu acesta.
dacă acesta are un teren in jur de 1000mp

daca acesta are, e al lui.
Ati contribuit cu ceva sau ce va face sa credeti ca aveti dreptul sa cereti partajul?
in discutie, nu se va avea in vedere ca au rezultat copii, ca nu conteaza.
Da, am investiți in casa ( mobila) in jur de 6000 lei.
Proprietatea concubinului nu poate face obiectul partajului.Daca erati casatoriti se putea solicita partajul bunuror in caz de divort. Puteti formula actiune in pretentii daca aveti dovezi si uteti sustine actiunea cu martori, inscrisuri, etc.
SM LEGAL CONSSULT , Consultant de business