avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1029 soluții astăzi
Forum Activitate maria854

Activitate maria854

Buna ziua,
Am ramas restanta la un credit de nevoie personale si s-a primit la societatea unde lucrez de la firma de recuperare o infiinatare a popririii pe salariu. Acum...societatea unde lucrez au bifat de la inceputul dosarlui, de cand eu m-am dus sa imi completeze adeverinta de venit ca NU SE IMPLICA in acest dosar indiferent de situatie. Eu deja incep sa am probleme la munca, contabila sef imi tot repeta ca ei nu sunt implicati si ca va lua legatura cu directoarea firmei...etc. In acea infiinatare de poprire mai este mentionat faptul ca daca societatea nu vor da curs popririi ii vor da in judecata? Ce pot face? Este adevarat ca ii pot da in judecata? Pentru ca daca este asa eu ma vad obligata sa imi dau demisia pentru a nu implica societatea unde lucrez, deci nici nu voi mai avea de unde sa achit.
Răspuns la discuția Infintare societate
Buna seara,
Multumesc pentru raspuns.Eu deja am stabilit o intalnire cu o firma ce infiinteaza societati.Am tot citit despre acest "micro".Sincer nu prea inteleg despre ce e vorba:D. Sper ca cei de la acea firma sa fie sinceri si suficienti de draguti incat sa imi explice detaliat toate detaliile si cum anume trebuie sa o inregistrez.Am mai vorbit cu diferite persoane si m-au sfatuit sa declar toate codurile caen dar cu activitate principala:productie publicitara.Sper ca m-am exprimat destul de bine si reusiti sa intelegeti:). Astept totusi un raspuns sau un sfat sau orice altceva de la dvs.
Va multumesc.
Buna ziua,
Am marea rugaminte sa ma ajutati in vederea infintarii unei societati (firme de productie publicitara).Stiu ca trebuie sa ma duc sa iau acordul locatariilor vecini acolo unde fac sediul social al firmei.Stiu si pasii urmatori, dar am auzit ca pentru rezervarea de nume pentru firma dureaza 3 saptamani.Nu se poate sa rezolv cu toate actele in mai putin timp? Sa pot sa termin cu inregistrarea firmei si toate actele necesare pentru a putea da drumu la treaba.
Va multumesc
Răspuns la discuția Poate banca sa imi ia salariul?
Intai de toate vreau sa va multumesc tuturor pentru raspunsurile date. Nu stiam cum sa imi deschid mailul mai repede ca sa vad daca cineva mi-a raspuns. M-am gandit si cred ca cel mai bine ar fi sa sun firma de recuperatori si sa ma angajez sa platesc la sfarsit de luna o anumita suma. Sper sa accepte , pentru ca nu vreau ca firma unde lucrez sa afle despre toate acestea. Va multumesc inca o data si va urez un weekend cat mai placut.
Buna ziua, vad ca sunt numeroase cazuri cum este al meu, totusi nu sunt toate la fel. Din aceasta cauza am nevoie de ajutorul dvs. Am un credit de nevioi personale facut anul trecut in iulie. Suma a fost de 6000 euro. Eu din februarie nu am mai putut plati, deoarece fratele care ma ajuta plecat si eu am fost nevoita sa ma intretin si pe mine si pe mama mea care nu are nici un venit. Am tot incercat sa pun deoparte ceva bani, dar nu am reusit din cauza ca eu locuiesc cu mama in chirie. Am acelasi loc de munca ca atunci cand mi-am facut creditul. Am primit adrese si telefoane atat aici unde locuiesc cat si la locul de munca. Acum mi-a venit o adresa in care mi se spune ca se va recurge la executare silita. Eu nu am absolut nici un bun si nici mama mea. Se poate sa imi opreasca salariul? desi eu am bifat pe adeverinta de salariu la inceputul creditului ca firma nu este implicata in nici un fel si ca nu isi asuma nici o responsabilitate.
Va rog mult sa imi raspundenti, mi-e frica sa nu imi pierd serviciul si atunci sa nu mai am nici o posibilitate de a plati.
Va multumesc!