avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 905 soluții astăzi
Forum Activitate ozana.cos

Activitate ozana.cos

Buna ziua,
Am rugamintea sa ma ajutati cu urmatoarea speta:
Sotul meu detine un apartament impreuna cu fratele lui, 50/50. Urmeaza ca noi sa achizitionam si jumatatea lui de apartament, insa vom da banii esalonat - prima transa jumatate din suma si timp de un an mai multe transe. Rugamintea mea se refera la faptul ca nu stim cum sa facem sa inregistram aceste plati catre el, intrucat contractul de vanzare-cumparare se va face abia la finalul ultimei transe si voiam sa stim daca exista vreo varianta de antecontract sau ceva care sa dovedeasca platile (altceva decat o foaie scrisa de mana si semnata de parti).
Sper sa fi fost coerenta si sa se inteleaga ce anume doresc sa aflu.
Multumesc anticipat!
Cu alte cuvinte, e corect ce a propus.
Buna ziua,
Spuneam intr-un mesaj anterior ca locuiesc in apartamentul sotului meu, apartament care este jumatate al lui si jumatate al fratelui lui.
Acum, dorim sa cumparam jumatatea fratelui, iar sotul meu propune ca jumatatea cumparata sa fie impartita iarasi pe jumatate - intre mine si el. Practic, eu voi avea un sfert din apartament, iar el va avea 3 sferturi.
Trecand peste faptul ca suntem casatoriti de 2o de ani si ca mi se parea firesc sa propuna jumate/jumate (iubire, familie etc), mi se pare nedrept tinand cont de faptul ca muncesc in casa aceea de 20 de ani si am investit zeci de mii de euro (impreuna) in apartament.
Considerati ca sunt nedreapta daca cer sa fie jumatate trecut pe numele meu?
In regula! Va multumesc frumos!
Va multumesc.
Buna ziua, Prima renovare a casei am facut-o acum 15 ani, nu mai am nici un document doveditor. In schimb am tinut legatura cu cei care au renovat apartamentul si eventual pot depune ei marturie.
Pentru renovarile/aparatura ulterioara, avem facturile/obiectele.
Buna ziua,
Sunt casatorita de 20 de ani si stau in casa sotului. Casa este jumatate pe numele lui, jumatate pe numele fratelui lui.
Este un apartament in care am investit, din momentul casatoriei si pana acum, aproximativ 30000 de euro.
In cazul unui divort este evident ca nu voi avea si nici nu am pretentia sa am cota parte din apartament. Insa ma intereseaza sa stiu daca pot recupera cel putin jumatate din banii pe care i-am investit in apartament.
Precizez ca avem si un copil impreuna. Casatoria este una legala.
Multumesc.