Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, Spuneam intr-un mesaj anterior ca locuiesc ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, Spuneam intr-un mesaj anterior ca locuiesc in apartamentul ...

Buna ziua,
Spuneam intr-un mesaj anterior ca locuiesc in apartamentul sotului meu, apartament care este jumatate al lui si jumatate al fratelui lui.
Acum, dorim sa cumparam jumatatea fratelui, iar sotul meu propune ca jumatatea cumparata sa fie impartita iarasi pe jumatate - intre mine si el. Practic, eu voi avea un sfert din apartament, iar el va avea 3 sferturi.
Trecand peste faptul ca suntem casatoriti de 2o de ani si ca mi se parea firesc sa propuna jumate/jumate (iubire, familie etc), mi se pare nedrept tinand cont de faptul ca muncesc in casa aceea de 20 de ani si am investit zeci de mii de euro (impreuna) in apartament.
Considerati ca sunt nedreapta daca cer sa fie jumatate trecut pe numele meu?
ce cumparati de la frate, e prin lege bun comun, se va imparti pe jumatate.
Pt ce ati investit in cota sotului bun propriu al sau, aveti un drept de creanta.
Cu alte cuvinte, e corect ce a propus.
e corect.
daca vrea sa va recunoasca investitiile si sa nu fiti obligata sa le dovediti in instanta in cazul unui partaj, va puteti separa cu bunurile ( se incheie o convemtie la notar dupa ce sse lichideaza regiul comunitatii legale) si puteti cumpara partea fratelui in nume propriu, atunci, veti avea proprietatea pe cote parti de jumatate- jumatate.
e corect si asa :))
gi-jane2, moderator