avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 850 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, Am rugamintea sa ma ajutati cu urmatoarea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, Am rugamintea sa ma ajutati cu urmatoarea speta: Sotul ...

Buna ziua,
Am rugamintea sa ma ajutati cu urmatoarea speta:
Sotul meu detine un apartament impreuna cu fratele lui, 50/50. Urmeaza ca noi sa achizitionam si jumatatea lui de apartament, insa vom da banii esalonat - prima transa jumatate din suma si timp de un an mai multe transe. Rugamintea mea se refera la faptul ca nu stim cum sa facem sa inregistram aceste plati catre el, intrucat contractul de vanzare-cumparare se va face abia la finalul ultimei transe si voiam sa stim daca exista vreo varianta de antecontract sau ceva care sa dovedeasca platile (altceva decat o foaie scrisa de mana si semnata de parti).
Sper sa fi fost coerenta si sa se inteleaga ce anume doresc sa aflu.
Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 17:59, 29 Mai 2023
5 din 5 utilizatori consideră
acest răspuns util
Puteți sa i le achitați prin virament bancar și sa păstrați ordinele de plata sau extrasele de cont de la banca.
La fiecare virament, scrieți la mențiuni ce reprezinta suma
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua!

Încheiati un antecontract de vanzare in care specificati modalitatea in care va fi platit pretul.
La efectuarea platilor, mentionati la detalii ce reprezinta sumele.
Sau faceti direct contractul de vanzare-cumparare cu specificarea in clar a platilor (sume si termene). Fratele va inscrie dreptul de creanta la cartea funciara, astfel incat veti putea dispune de apartament abia dupa achitarea "ratelor".
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Contract de vânzare cumpărare cu plata în rate, garantat cu ipotecă ce se va ridica după plata ultimei rate.
Asta dacă fratele soțului vrea sa vândă înainte de a primi banii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Transferul dreptului de proprietate sofrana sofrana Buna seara!Am si eu o intrebare,poate cineva ma ajuta;Daca se incheie un contract de V-C pt. un imobil la notar,se poate face transferul dreptului de ... (vezi toată discuția)
Tva -u pe constructiile noi flo1966 flo1966 Sunt unul din beneficiarii unei locuinte individuale(casa) dintr-un complex imobiliar din Bucuresti. Am incheiat la notariat cu dezvoltatorul un ,,Contract de ... (vezi toată discuția)
Locuinta in rate ContSters180019 ContSters180019 buna ziua.am un apartament si un posibil client pt cumpararea acestuia.exista vreo varianta la notar pt a vinde acest apartament in rate,dar fara a trece ... (vezi toată discuția)