avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Activitate adriancozma

Activitate adriancozma

Discuție Intrebare
Am un SRL suspendat ( sunt asociat unic ) . L-am suspendat in 2010 pentru trei ani de zile De atunci si pana astazi datoria pe care o aveam la buget ( 5000 lei reprezentand impozit minim obligatoriu ) s-a transformat in 10000 de lei ( dobanzi , panalitati ) Firma neavand activitate ,n-are de unde sa plateasca datoria . M-am gandit s-o declar in insolventa . Se poate ? ...si daca da, in ce conditii ? ( mentionez ca la data suspendarii am avut si un control financiar general , control la care am iesit onorabil , deci inafara de acea datorie (" impozit pe pierdere" practic .....caci in perioada premergatoare suspendarii, firma era pe pierdere din cauza inactivitatii ) nu ar mai fi altfel de probleme . Multumesc anticipat eventuallului repondent avizat sa-mi raspunda
Discuție insolventa
...sunt asociat unic al unui SRL pe care l-am suspendat pe trei ani , incepand cu luna iunie 2010. La data suspendarii aveam datorii la stat ( impozit minim ,tva ....total vreo 8000-9000 lei ) .N-am putut desfiinta SRL-ul avand aceste datorii . In situatia actuala insa , acest SRL genereaza crestere de datorii prin dobanzi,majorari, penalitati la neplata lor . As putea sa rezolv aceasta problema in vre-un fel ....? ( insolventa ....eventual ...)
...pana in acest moment mi-am platit toate taxele si impozitele aferente salariului mei prin SRL -ul al carui asocit unic sunt . Voi suspenda pentru 3 ani activitatea firmei ca sa evit acumularea de datorii la stat aferente impozitului minim .Imi voi infiinta insa un I.I.( Intreprindere individuala) in care sa-mi desfasor activitatea si as vrea sa stiu ce posibilitati am din acel moment pentru a -mi plati contributia la fondul de pensii si la asigurarea de sanatate (trebuie sa-mi desfac contractul de munca cu SRL -ul si sa fac contracte cu Casa de Sanatate si cu Casa de Pensii ...?. care sunt conditiile actuale ,cu cat trebuie sa contribui ....? )
...bun si daca chiar nu am bani sa platesc impozitul minim din urma pana astazi , asta inseamna ca raman nolens volens in captivitate , adica nici nu produc nimic , nu am venituri ca nu am clienti dar trebuie sa acumulez in continuare datorii la stat... ? Trebuie sa existe o solutie pentru asta ....ma gandesc...Nui se poate sa nu existe vreo solutie...
Sunt administrator unic al unui SRL inregistrat din 1993 si m-ar interesa ce trebuie sa fac sa vand,cesionez ,suspend sau desfiintez aceasta firma . Figurez la data intrebarii cu datorii la stat de 6000-7000 lei ( impozitul minim pe care n-am avut de unde sa-l platesc pana acum , de la ,,infiintarea " lui ) . Nemaiavand venituri ca in anii trecuti , actualmente firma nu face dacat sa acumuleze datorii la stat .( as vrea sa ,,scap" de firma si sa-mi fac un I .I. , activitatea noastra fiind si asa sezoniera .... ) Ce solutii exista pentru mine in acest moment ...?