avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 568 soluții astăzi
Forum Activitate DinuLioara

Activitate DinuLioara

Bună ziua!

Până în ce dată se poate face rectificarea in DU de la sistem real la norma de venit?

La estimarea venitului pentru anul 2023, am scris “sistem real”, însă mă încadrez cu codul CAEN la “norma de venit”. Se poate face rectificare în DU până în 31 dec 2023 să modific forma de impozitare?

Mulțumesc!
Bună ziua!

Sunt PFA cu codul CAEN 7430 (interpreți), dar am și alte 2 coduri CAEN adăugate ulterior - 8552 (limbi străine) și 8559 (alte forme de învățământ).

În 2023 am funcționat și am facturat NUMAI cu codul CAEN 8559. Pentru că sunt și angajată cu normă întreagă întreg anul 2023, mi-ar fi cel mai rentabil să fiu la normă de venit (chiar în 2023).

Întrebarea este dacă este posibil acest lucru, având în vedere că celelalte două coduri CAEN (7430 și 8552) NU sunt incluse în lista de “normă de venit”.

Mulțumesc!
Bună ziua!

Vă rog să-mi scrieți dacă există un tabel, o listă pentru calculul procentual în luarea deciziilor în asociația de proprietari. Mai precis, cât la sută din totalul proprietarilor trebuie să fie de acord cu (de exemplu):

- renovarea fațadelor, a podului
- schimbarea interfonului
- plata firmei de curățenie
- mansardarea podului
- etc.

Procentele pot varia în funcție de lucrări? Adică ...% trebuie să fie de acord cu mansardarea, însă ...% e suficient pentru schimbarea interfonului în toată casa?

Mulțumesc!
Buna ziua!

Am PFA cu norma de venit și sunt și angajata din aprilie 2022. Conform normelor de venit pe 2022, norma după ajustare este 27.000 lei (aplicându-se reducerea de 40% la codul meu CAEN, 45.000 lei). In anul 2022 am realizat venituri pe PFA de 35.000 lei.

Va rog sa-mi răspundeți la următoarele întrebări:
- cat plătesc exact impozitul pe PFA?
- plătesc CAS pe PFA și cat?
- platesc CASS pe PFA și cat?

Amintesc ca sunt și angajata doar din aprilie 2022, daca asta influentează cu ceva (adică nu sunt și angajata întreg anul 2022).

Mulțumesc!