avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1474 soluții astăzi
Forum Activitate natico01

Activitate natico01

Sunt cetateanca a Republicii Moldova. In 2003 tatal meu a depus actele necesare pentru redobandirea cetateniei romane. Alaturi cu actele lui au fost adaugate si actele mele si cele ale fratelui meu care eram minori.
Numele tatalui a aparut in MO partea a 3-a,insa nu au aparut numele meu si al fratelui. La ambasada Romaniei din Chisinau mi-au spus ca si copii trebuie sa primeasca cetatenie impreuna cu tatal,dar pentru ca nu mai suntem minori trebuie sa mai adaugam niste documente.
Spuneti-mi va rog ce documente trebuie sa adaugam si unde?Vreau sa depun si un memoriu de urgentare. Spuneti-mi va rog care e forma acestui memoriu. Imi putet trimite un model? Unde sa-l depun? Sa fie semnat de numele tatalui sau al meu sau al amandurora? Trebuie imputernicit la notar acest memoriu?Multumesc mult mult de tot.Va rog sa ma ajutati. Locuiesc departe de Chisinau si imi este greu sa ma informez la ambasada.
Răspuns la discuția Basarabean amendat RATB
deci as putea sa am probleme la vama in cauza ca nu am platit amenda?
Controlorul de la RATB mi-a luat datele de identitate iar eu am refuzat sa platesc. El m-a amenintat ca nu o sa pot trece frontiera, deci nu o sa pot iesi din tara daca nu platesc amenda. E adevarat? O sa am probleme? Spuneti-mi va rog legea care se refera la acest aspect, ca sa ma pot apara
imi spuneti va rog si de ce? sau care sunt diferentele pentru mine?
va rog foarte mult sa imi dati un sfat. eu vreau sa ma angajez legal. sunt cetatean strain (republica moldova). cum e mai bine sa ma angajez? prin contract de munca sau prin conventie de prestari servicii?
si pentru conventia de prestari servicii tot trebuie sa imi fac autorizatie de munca?

Multumesc anticipat foarte foarte mult!
dar e adevarat ca pot sa ma angajez si prin contract de colaborare? care e diferenta intre contractul de munca si sel de colaborare?
are cineva un numar de telefon sau adresa de mail a lui Andrei Savciuc de la Uniunea Nationala a Tinerilor Basarabeni? va rog daca aveti sa lasati mesaj
spuneti-mi va rog ce trebuie sa fac ca sa pot face contract de munca in bucuresti la o firma?