avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1002 soluții astăzi
Forum Activitate AlexCMA

Activitate AlexCMA

Răspuns la discuția Facultate de contabilitate
banii proveniti din bun propriu, sunt proprii. subrogatie patrimoniala.
prin act de vanzare cumparare? sigur ca da.
atat timp cat plata se face!

mama face ce vrea cu bunurile sale. mobile/imobile.

nu sunt ale copiilor. sunt ale ei. si poate dispune de ele dupa bunul plac.
21. O primă categorie este reprezentată de notificările prin care consumatorii solicită exclusiv echilibrarea contractului de credit în curs de derulare. În cadrul acestei categorii, unii consumatori pun băncii în vedere că, dacă nu se realizează adaptarea amiabilă a contractului, se vor adresa instanței de judecată. Alți consumatori consideră și indică expres băncii că aceasta are dreptul să conteste notificarea în condițiile Legii nr. 77/2016. Prin urmare, poziția consumatorilor nu este una unitară: unii induc ideea că notificarea în vederea echilibrării contractului nu este asimilată unei notificări de dare în plată, în timp ce alții consideră că ea este asimilată notificării de dare în plată și că banca nu se poate elibera de efectul suspensiv al notificării de dare în plată cu privire la obligațiile debitorului decât dacă contestă notificarea, în condițiile speciale ale acestei legi și obțin anularea notificării.

pe scurt:mergi la banca si cere echilibrare.
cereti rezilierea contractului, si actiune in revendicare.
decizia instantei de cele mai multe ori, ofera ambilor parinti drept de vizitare asupra tuturor copiilor.
mama nu poate cere pensie alimentara, deoarece ambii parinti au un copil sub intretinere

dvs ce doriti?
În anul 2020, termenul în care agențiile județene pentru plăți și inspecție socială, respectiv a municipiului București sunt obligate să se pronunțe asupra cererii de stabilire a calității de beneficiar și a indemnizației lunare prevăzute de Decretul-lege nr. 118/1990 privind acordarea unor drepturi persoanelor persecutate din motive politice de dictatura instaurată cu începere de la 6 martie 1945, precum și celor deportate în străinătate ori constituite în prizonieri, republicat, cu modificările și completările ulterioare, precum și cu cele aduse prin prezenta lege, este de 90 de zile de la data înregistrării cererii.
cum ati reziliat contractul?
contractele nu se pot rezilia unilateral.

1. contractul a ajuns la termen, si ati decis sa nu mai prelungiti
2. Vodafone nu si-a respectat conventia contractuala, si atunci puteti cere rezilierea.

Dilema mea este: daca de cand am fost preluati ca si clienti de la UPC si pana in luna octombrie 2022 cand am reziliat contractul cu Vodafone Romania, pe baza a ce am platit lunar facturi catre Vodafone Romania si pe baza a ce mi-au furnizat respectivele "servicii"?

pe baza uzantelor. dvs ati continuat sa achitati, ei au continuat sa va ofere serviciile.
se aplica legea tarii. nu conteaza ca e luxemburg, franta, greenland sau etc.
principiul teritorialitatii prezida
se poate dispune prin HCl ca un teren sa fie transformat in strada, din motive de interes public.
luand in calcul ca acolo s-a construit o intreaga activitate economica, s-au creat locuri de munca si implicit primaria primeste bani din asta, nu vad dece nu.

dvs puteti face plangere de zgomot si primaria poate decide, sau nu, la montarea unor panouri fonice.
dar din exp proprie, vibratiile va deranjeaza, nu zgomotul.