avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1833 soluții astăzi
Forum Activitate Bonnet

Activitate Bonnet

Răspuns la discuția niste lamuriri as dori, va rog
Multumesc pentru raspuns.

Plangere nu am facut pentru ca imi convine solutia data de procuror, mai ales daca aceasta amenda nu apare la cazier e foarte bine.
Imi puteti explica ce inseamna ca trebuie sa timbreze la valoare?

Tocmai am fost instiintat ca am fost scos de sub urmarire penala intr-un dosar legat de drepturile de autor. Procurorul a cosiderat ca fapta savarsita nu prezinta gradul de pericol social al unei infractiuni si am primit o amenda cu caracter administrativ de 1000 RON pe care am achitat-o. Sa ma astept acum sa fiu dat in judecata intr-un proces civil de catre cei ce s-au constituit parte civila? UPFR si inca o organizatie de genul asta au formulat pretentii civile in suma de peste 20.000 de lei. Cererea lor nefiind solutionata ma vor actiona in judecata? Iar legat de amenda administrativa, se trece in cazier? Pe viitor se va considera ca am sau nu antecedente penale?
Am numarul dosarului pe procesul verbal. O sa merg sa intreb atunci.
Da e in faza de judecata si nu inteleg de ce dureaza asa de mult. In aprilie cind am dat declaratia mi-au zis ca dureaza cam 2 luni pana ma cheama la parchet. Tot astept si nimic.

Multumesc pt. raspuns. M-am linistit in privinta asta acum.
In 2007 mi s-a intocmit dosar penal penal pt. incalcarea drepturilor de autor. Inca nu s-a pronuntat nici o sentinta in cazul meu. Intrebarea mea este: daca ma casatoresc inainte de rezolvarea cazului e permis sa renunt la numele meu si sa preiau numele sotiei? Dar dupa ce se da sentinta si voi avea cazier voi putea sa preiau numele ei la casatorie?
Răspuns la discuția Am ceva in cazier?
Multumesc pentru raspuns.

Nu inteleg de ce dureaza asa de mult pentru a se lua o decizie. In aprilie cind am dat declaratia mi-a zis ca dureaza cam 2 luni. Au trecut 6 luni si nimic. M-am saturat de asteptare. As pleca si eu in Anglia la munca dar s-ar putea in orice moment sa ma cheme inapoi.. asa ca stau aici si tot astept.. :(
Mi s-a deschis dosar penal anul trecut pentru incalcarea drepturilor de autor si inca nu s-a pronuntat nici o decizie. Daca scot cazierul acum apare ceva in el? Am voie sa parasesc tara inainte de pronuntarea deciziei?