avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 578 soluții astăzi
Forum Activitate Jennifer8

Activitate Jennifer8

Răspuns la discuția Jumatate din apartament la divort
Dar daca apartamentul a fost luat in timpul casatoriei?
In timpul casatoriei a fost agresata in multe feluri, are certificat medico-legal, acum el vrea pensie alimenara. Sora mea a plecat din apt lor in 2020.
Buna seara. Sora mea a introdus actiune de divort. Apartamentul in care a stat e doar pe numele fostului sot, l.a luat cu banii lui, ea nu apare pe contract. Au stat impreuna mai mult de 5 ani, vreo 15. Ar avea dreptul la jumatate din apartament? Acum ani in urma era valabil daca aveai cu sotul 5 ani de trai aveai drept la jumatate din apt, chiar daca nu erai pe contract. Multumesc anticipat.
Buna seara, am mai pus o intrebare aici legata de plosnitele pe care le.am gasit intr.un apartament pe care l.am cumparat. Voiam sa dau in judecata vechiul proprietar, aici mi s.a zis ca nu pot sa probez si mai degraba sa fac dezinsectie. E un locatar, care de la el cred ca noi avem, ca snt mai multe apt care au plosnite. A acceptat sa faca dezinsectie in apt o data, a2a oara nu mai vrea, ca se descurca cu sprayul, ca noaptea se urca pe pereti, dar pe el nu.l musca, noaptea mintii. Eu, noi, am facut o data dezinsectie, dar e nevoie si a2a oara, ca inca am. Cum sa.l fac/facem (obligam) sa accepte dezinsectia? E fix apt de sub mine. Ma pot duce la o institutie, sanepid, politie, primarie, directie sanitar-veterinara, dir. jud. de sanatate publica...? Multumesc de raspuns.
Răspuns la discuția Plosnite in apartament
Plosnitele erau pe perdea si pe corniza, am facut poze, apoi le.am vazut si omorat in pat. Am aruncat perdelele, o sa schimb corniza. Am luat apt in octombrie eu m.am mutat in ianuarie, asta ar fi o problema, ar spune ca le.am adus eu intre timp. Credeti ca se poate trai linistit cu plosnite, asa prin lucruri si in apartamentul pe care l.am avut? Se urca pe pereti, de acolo cad in pat, muscaturi umflate si rosii, te mananca, se pot infecta... Am o muscatura tip cos infectat pe obraz. Oricum, mersi pt raspuns.

gi-jane2 a scris:

nu veti avea castig de cauza ca nu puteti proba ca nu ati venit dvs cu plosnitele in lucruri.
De altfel, cred ca asa s-a si intamplat, dura pana sa se bage alea in pat.
Contactati o firma si faceti dezinsectie, nu deratizare :)

Buna ziua. Am cumparat un apartament in octombrie, m.am mutat in ianuarie, acum 4 zile. Sunt plosnite aici. Vai de somnul meu, ma scol de mai multe ori sa omor plosnite, nu pot sa mananc. Vreau banii de pe apt inapoi, chelt la notar si 700 lei pe care i.am dat sa vin aici cu lucrurile ca daune morale, nu am chitanta pt ei. Daca actionez fostul proprietar in judecata, am sanse sa castig? Am facut poze. Multumesc.