avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 730 soluții astăzi
Forum Activitate alysam

Activitate alysam

Buna ziua,

Sunt o mamica aflata in postnatal inca si am sunat la firma unde lucrez sa ma interesez cand pot depune cererea pentru acordarea salariului mediu pe unitate care se acorda la nasterea unui copil conform articolului 51 lit. c din CCMNN 2011-2014 si cererea pentru acordare de 15% din brut conform art. 66 din CCMNN 2011-2014 si mi s-a spus ca nu se poate deoarece nu avem inca nici un CCMNN semnat.
Mai sunt aplicabile cele doua articole sau nu ?

Multumesc
Buna ziua,

Sotul meu lucreaza in vanzari si a fost anuntat astazi ca incepand cu data de 15.12.2008, salariul va fi micsorat cu 25% din cauza crizei, pentru toti angajatii. Filiala lui a fost printre putinele carde si-au facut target-ul in ultimele lunii, chiar cu 25% peste, de aceea consider ca nu este indreptatit cu acest lucru. Ce se intampla in cazul in care nu este de acord sa semneza acest act? Cum ar putea reactiona pentru a-si sustine drepturile?

Multumesc
Multumesc pentru raspunsuri.
Mutarea gardului nu a fost facuta ilegal, pentru ca toti vecinii au gardul la acelasi nivel cu noi.
Tatal meu intentioneaza sa vanda terenul mostenit de la parintii lui, numai ca in acte figureaza cu 600 mp, iar in realitate sunt 700. Am inteles ca ar trebui sa dea in judecata Primarie pentru aceasta diferenta. Am obtine un rezultat pozitiv in urma acestui proces sau nu ?
Mentionez ca terenul este stradal si din ce stiu eu diferenta ar surveni din mutarea gardului stradal.
Multumesc.