avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 698 soluții astăzi
Forum Activitate nelu_tm

Activitate nelu_tm

Buna ziua!

Cunosc o situatie, intr-o institutie publica, in care administratorul a directionat banii din contul acestei institutii dupa bunul plac si fara a-i transfera in casierie mai intai, si fara vre-un acord al consiliului de administratie sau macar cu stiinta lor. Ce organ este competent sa cerceteze situatia si sa ia masuri? Multumesc!
Răspuns la discuția Dosar penal art 371
Da! Tulburarea grava a linistii si ordinii publice. Desi nu a fost scandal, nu s-a zbierat sau alte acte de violenta ci doar l-a descurajat cu un jet de spray cu piper si l-a incurajat pe individ sa urce in masina si sa plece acasa.
Răspuns la discuția Dosar penal art 371
Persoana vatamata a avut capacitatea sa conduca autoturismul propriu din acel moment si in zilele urmatoare apoi singurul act de violenta a fost aplicarea unui jet de spray cu piper spre persoana instigatoare. Este corecta incadrarea la articolele amintite din CP?
Buna ziua!
Am un prieten care a avut un eveniment neplacut si s-a trezit cu un dosar penal la politie art 371 noul cod penal.
A venit cineva la poarta casei parintilor lui si l-a provocat verbal in mod continuu dar fara a aduce injurii. A iesit afara si tatal prietenului meu sa vada de ce este scandal la poarta lui. I-au cerut acelei persoane in mod repetat sa plece de la poarta ca altfel suna la 112 si pentru ca nu s-a conformat, prietenul meu a dat cu un spray cu piper dupa acel individ care a si parasit locul cu masina lui proprie. A doua zi individul a mers la medicina Legala si la spital si a facut plangere la politie. Stiu ca legea prevede amenda sau inchisoare de la 3 luni la 2 ani dar se mai poate face ceva contestatie sau alt demers pentru a nu ajunge in instanta? Va multumesc!
Răspuns la discuția PV schimbat! Ce pot face?
ce spune aceasta lege si ce pot face ?
Am fost oprit de politia rutiera si amendat cu 270 lei ptr linia continua.Am refuzat sa iau PV si sa semnez deoarece nu era nr corect al masinii trecut.D-na agenta a modificat cu pixul pe PV dar tot nr gresit si ptr ca nu am semnat a spus ca imi vine in posta.Azi l-am primit si surpriza! Pv era fara corecturi si amenda era de 540 lei ca asa a avut chef doamna agent.Ce mai pot face? se poate contesta? eu am avut un martor in masina si nici o alta proba.Va rog sa ma ajutati daca cunoasteti vre-o speta similara. Multumesc!
e foarte scump datorita faptului ca nu se face pe baza ofertei ci pe preferinta presedintelui si nu este chiar necesar ci mai mult o inventie pe timpul asta de criza financiara
scuze dar nu stiam ca pot face si editare. mersi!
adica de 4 luni nu am lumina la intrarare in bloc si nici pe palier si pe nimeni nu intereseaza ca e intuneric la tot parterul dar trebuie sa platim 1000 lei noi ptr. a schimba tevile la subsol doar ptr ca sant acolo de 30 de ani.
Problema este ca administratoarea are oamenii ei cu care lucreaza si propune presedintelui si asa zisului sef de scara iar ei decid. Nu exista mai multe oferte sau facturi cu garantie si preturile sant foarte mari.Se pot plati doar cheltuielile fara sa platesti si fondul de reparatii? oricum reparatiile sant mai mult o inventie pe perioada de criza.