avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 788 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters68274

Activitate ContSters68274

Răspuns la discuția Agresiune fizica
Multumesc!
Răspuns la discuția Agresiune fizica
Eu nu am fost martora la incident,mi-a fost relatat,dar cunosc caracterele ambelor persoane si sunt sigura ca astfel s-a intamplat totul.Persoana X insista ca vrea bani de la persoana Y pentru a isi retrage plangerea deoarece trebuie sa isi recupereze banii pierduti cat a stat in concediu medical.E posibil(din cate stiu ,cand esti in concediu medical nu difera prea mult suma incasata fata de cea incasata in mod curent) ? Y nu are posibilitati materiale.Firma poate face ceva in acest caz? Totul s-a petrecut in timpul orelor de program.
Multumesc!
Buna seara,
doresc sa va expun un caz.Doua persoane,X si Y au o discutie aprinsa la care asista si martorul Z.Persoanele Y si Z ii cer persoanei X sa inceteze cu scandalul(provocat de ea) dar fara nici un rezultat.X se afla asezata pe un scaun rotativ.Y nu mai rezista atacului verbal al persoanei X si ii impinge scaunul acesteia.X se ridica de pe scaun si incepe sa o traga de par pe Y.Dorind sa se apere,Y ii musca degetul persoanei X si aceasta sufera o fractura de deget.X merge la spital si isi scoate certificat medico-legal (30de zile din cate am inteles).Y ,desi avea zgarieturi pe fata si o vanataie, nu merge la spital si nu isi scoate certificat medico-legal.X depune plangere la politie ,apoi este chemat martorul Z dupa care este chemata si a doua parte implicata ,Y.Desi Y si Z incearca impacarea,X sustine ca nu vrea sa se impace si ca vrea sa mearga mai departe cu actiunea sa.Ce pedeapsa risca persoana Y?Persoana X a facut si un cont pe o retea de socializare, cu un nume fals,si de pe care posteaza lucruri false pe conturile cunoscutilor persoanei Y.Ce poate face persoana Y ,in apararea sa?Persoana X nu este vinovata cu nimic?
Mentionez ca eu nu sunt parte implicata in acest caz dar am lucrat impreuna cu cele 2 persoane.Pot depune marturie in favoarea persoanei Y?
Răspuns la discuția ore suplimentare
Inainte eram platiti cu 200%,adica 8 ore lucrate intr-o zi de sambata erau platite cu 8x6x2=96,fara a avea un liber platit pentru ca nu exista personal care sa lucreze ca sa se asigure liberele.Programul normal este de luni pana vineri iar in situatia in care sunt comenzi se lucreaza si in week-end.Acum pe luna iunie am lucrat 200 de ore din care 40 sambata si duminica si am incasat 733 ron la un salariu de incadrare de 939 ron.Deci nu au fost platite cele 40 de ore decat cu 10% urmand sa primim liber in lunile septembrie-decembrie.Ce se poate face?
Răspuns la discuția ore suplimentare
In cazul cu spor de 1% inseamna ca un patron poate face ce vrea la el in societate fara sa dea socoteala nimanui?Se pare ca putem ajunge ca si sclavii de pe plantatii in aceste situatii?
Răspuns la discuția ore suplimentare
Nu este act aditional la CCM,ci act aditional la Regulamentul Intern.La sfarsit se specifica si faptul ca celelalte prevederi din ROI raman neschimbate.In societate sunt persoane care desfasoara si munca peste cele 8 ore normale(lucreaza 12 ore pe zi),dar pe mine ma intereseaza efectiv orele de sambata si duminica.Nu se face diferenta intre orele lucrate peste cele 8 ore si cele lucrate sambata si duminica.Ce se intampla in situatia cand in extrasezon vom fi pusi in situatia in care vom fi anuntati ca nu putem beneficia de liberul platit pentru ca nu sunt bani sau nu exista personal care sa lucreze in zilele in care trebuie sa beneficiem de liberele platite?

As dori si eu o lamurire la urmatorul aspect:lucrez intr-o firma particulara.programul de lucru se face in 3 schimburi si de luni pana vineri si uneori sambata si duminica.Pana in luna mai inclusiv,orele efectuate sambata si duminica se plateau dublu.de la 1 iunie s-a emis un act aditional la regulamentul intern unde se mentioneaza ca orele suplimentare/orele de sambata si duminica se vor recompensa cu spor de 10 % si un liber platit in extrasezon,ceea ce inseamna dupa luna octombrie.Odata cu acest act aditional s-a dat si o decizie in care se spune ca cei in drept sunt obligati sa procedeze astfel incat sa nu se lucreze sambata si duminica.Din acel moment am fost chemati la munca in fiecare sambata si o data la 2 saptamani si duminica astfel incat sa nu fie 14 zile calendaristice lucrate consecutiv.Este corect cum se procedeaza?Am inteles ca este o perioada de criza si am fost de acord sa se plateasca orele de sambata/duminica doar cu un spor de 10% dar in conditiile de fata,la un salariu de aproximativ 6 ron/ora,in aceste zile suntem platiti cu 0.6ron/ora urmand sa primim un liber peste cateva luni.Mi se pare un abuz.Daca in Contractul Colectiv pe unitate este stabilit ceva ,se pot da apoi orice acte aditionale si decizii care sa anuleze Contractul Colectiv?Mai concret intr-o luna in care lucrez 160 de ore incasez aproximativ 700 ron iar intr-o luna in care lucrez 200 de ore(40 lucrate sambata/duminica) sa incasez aproximativ 720 ron?
Pana anul acesta ,pentru orele suplimentare,aveam un spor de 100% din salariul de baza.Din acest an ,datorita unor dificultati financiare,ni s-a dat un act aditional la regulamentul intern,in care se spune ca munca suplimentara se va plati doar cu un spor de 10% si cu ore libere platite in extrasezon.Incepand cu 1 iunie este valabil acest act.Din acea zi suntem chemati la munca aproape in fiecare zi de sambata si duminica.Este corect sa se procedeze asa?Adica pentru o zi de sambata lucrata nu vom fi platiti in sezon decat cu 10%,urmand a recupera restul la toamna?In acest caz,la un salariu de 6 ron pe ora,vom fi platiti cu 4,8 lei pentru o zi de sambata/duminica?
Va multumesc!
Răspuns la discuția succesiune
Va multumesc pentru raspunsuri!
Discuție succesiune
Buna-ziua!
Bunicul meu a decedat de curand si printre alte bunuri detinea si o masina .In urma lui a ramas bunica si 3 copii(unul fiind mama mea).As vrea sa stim cum trebuie sa procedam pentru a da masina respectiva la remat pentru a obtine un vaucher(si bunicul intentiona sa faca acest lucru dar nu a mai apucat).Ce acte ne sunt necesare?Mentionez ca toti fratii sunt de acord cu acest lucru
Va multumesc!.