avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 827 soluții astăzi
Forum Activitate Silvia Dora

Activitate Silvia Dora

Avem o situație de suprapunere reală. Cine plătește cheltuielile de judecată în cazul în care vecinul nu vrea sa rezolvam amiabil. Ei și a intabulat primul pământul. Dacă nu greșea, eu nu trebuia să deschid proces. El a făcut primul acțiunea greșită. Ei suport cheltuieli de judecată pentru acțiunea lui?
Vreau sa spun că este pământ destul unde avem parcelele, dar nu a vrut să meargă mai sus , a coborât pe proprietatea mea.
Răspuns la discuția Decontare naveta
Da,exact!

Cornel Vasile a scris:

Situația era alta..cred ca se referea la situația de gen "ocazie/ia-ma nene".
Situație neprecizata în actele normative.

Răspuns la discuția Decontare naveta
Da,exact!

Cornel Vasile a scris:

Situația era alta..cred ca se referea la situația de gen "ocazie/ia-ma nene".
Situație neprecizata în actele normative.

Răspuns la discuția Decontare naveta
Trebuie să-ți faci rost de mașină, am înțeles!

ana_ola a scris:

Închei un contract de comodat cu o persoană care deține un autoturism, prezinți contractul de comodat la școală,talonul mașinii,cerere,declarație ca nu deții locuința în localitatea respectivă.

Răspuns la discuția Decontare naveta
Și dacă nu ai mașină personală, nu mergi cu autobuzul că nu este când termini orele, cum se poate deconta?
Nu ai nici bilete, nici mașină personală, dar faci naveta! Cum e legal în acest caz?!
La MAI nu este nevoie de acte justificative de transport pentru decontarea navetei. In învățământ de ce este necesar?! Am găsit precizarea asta pe site-ul Sindicatul European EUROPOL.
DE CE NU SE POATE APLICA SI IN EDUCATIE?
DE CE LA NOI TREBUIE JUSTIFICATĂ SUMA( CHELTUIALA) ASTA??
MULȚUMESC!
As vrea să aflu unde sunt acte care dovedesc inregimentările din 1941 și 1942 care s-au făcut la Turda. Mulțumesc frumos!
La etajul 3, avem balcon inchis cu termopan, cu calorifer, și acolo se face mucegai, Apartamentul e în lungul blocului, ciudat ca e spre soare dar tine multa umiditate si asta nu înțeleg.
Multumesc.

Dapix a scris:

Dacă vecinii stau în frig să nu platească gazul, pereții sunt reci și la dumneavoastră când încalziți se face igrasie.

Aveți dreptul să dați vecinii în judecată, și să le cereți despăgubiri.
Dar ar fi foarte benefic să cereți unei firme specializate să facă o expertiză, să știți exact care sunt cauzele igrasiei.

La ce etaj este apartamentul`?


Am cumparat un apartament in septembrie , am renovat baia si bucataria, am schimbat tot
, gresie, faiantă etc. Ne am mutat in decembrie. Apartamentul are centrală Mergea pe 22 grade. Dar s-a facut igrasie, E foarte multă. E un miros persistent, aerisesc zilnic. Proprietarul ne-a spus ca e calduros apartamentul, .vara nu s-a observat. Hainele miros a igrasie. Patul miroase la fel. L am luat nou.Si am lăcuit parchetul,au aparut firisoare verzi unde se imbina bucătile de lemn. Acela e mucegai sub parchet. Eu am făcut o formă de alergie de la igrasie. Ce drepturi am? Multumesc!

Se poate acorda certificat clasa/categoria A la un apartament neizolat, care are și igrasie?? Mulțumesc!