avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 461 soluții astăzi
Forum Activitate cristina.risca

Activitate cristina.risca

Buna ziua,

As avea nevoie de cateva sfaturi pentru urmatoarea problema.
In octombrie 2008 am cumparat un apartament intr-un bloc nou de locuinte. In prezent intentionez sa fac un schimb de locuinta cu un alt apartament, mai mare, situat in acelasi bloc. Acesta din urma este in proprietatea dezvoltatorului.
Pentru ap. achizitionat in 2008 am platit TVA 19% intrucat OUG 200/2008 nu era inca vigoare.

Apartamentul cu care vreau sa-l schimb, se incadreaza in conditiile de aplicare a TVA 5%.

Nu stiu daca acest schimb e posibil si cum se aplica TVA-ul?


Va multumesc
Multumesc tuturor pentru raspunsuri!
Buna seara,

Intentionez sa cumpar un apartament de la o persoana fizica, iar plata as vrea sa o fac prin ordin de plata, prin transfer in contul vanzatorului.
Vanzatorul are pretentia ca, la momentul semnarii, sa i se fi virat deja banii in cont. Pe de alta parte, nici eu nu pot face viramentul pana nu am certitudinea ca semnez cu acesta contractul de vanzare cumparare.
Exista vreo posibilitate sa iesim din acest cerc vicios, fara a face plata in numerar in fata notarului?
Din auzitea, am inteles ca exista o anumita procedura cu ajutorul notarului care se va ocupa de autentificare, dar nu stiu prea multe detalii.

Ma puteti ajuta cu cateva sfaturi?

Multumesc
Buna ziua,

As avea nevoie de un sfat in urmatoarea problema: intentionez sa cumpar un apartament intr-un imobil nou, dezvoltat de o persoana fizica care, in vederea obtinerii finantarii necesare, a ipotecat terenul pe care e construit blocul si parterul.
Din discutiile cu acesta, nu va rambursa creditul si nici nu va radia ipoteca de pe teren/ parter pana la vanzare-cumparare si, probabil, nici ulterior.
M-ar interesa sa stiu daca e posibila vanzarea apartamentului in aceste conditii, suprafata indiviza de teren aferenta apartamentului fiind grevata de sarcini, ca si o parte din spatiile comune situate la parter.
Daca vanzarea-cumpararea e posibila, la ce riscuri m-as expune ulterior daca se ajunge la executarea silita a creantelor ipotecare?

Multumesc