avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1503 soluții astăzi
Forum Activitate mirelav

Activitate mirelav

Deducerea din fondul de accidente cum se face, ma puteti ajuta cu prevederi legale?norme?
Va multumesc
Da, multumesc pentru raspunsul rapid.
Va multumesc, dar mai trebuie "sapat" putin, de ce imi spuneati de suspendare?
Buna ziua!
Am urmatorul caz, un concediu medical cod 03, accident de munca:
-salar realizat -4 zile: 257 lei
-indemnizatie suportata de catre angajator- 3 zile cf. 346/2002-231 lei
-indemnizatie suportata din fondul de asigurari pentru accidente de munca -1236 lei
Va rog sa imi explicati care este baza de calcul pentru retinerile de la angajat( cas, cass, somaj), respectiv angajator.

Mii de multumiri
Răspuns la discuția firma nou infiintata!!!
Nu este AF este SRL. Daca mai aveti ceva de spus, rog sa ma ajuta-ti cu tot ce stiti(inclusiv legislatie in leg. cu firme nou infiintate, legislatie privind depunere declaratii, amortizare ).
Multumesc !!!
Răspuns la discuția firma nou infiintata!!!
este neplatitoare datorita CA estimate sa se incadreze in plafon
Răspuns la discuția firma nou infiintata!!!
si mai am o intrebare:), care este termenul de depunere al declaratiei de inregistrare fiscala? 15 zile lucratoare de la data incep.activitatii?
Am nevoie de cateva sfaturi! Am o firma nou infiintata, neplatitoare de TVA, CUI /13.04.2005- care sunt actele ce trebuiesc depuse pe la Finante? care ar fi diferenta(in ceea ce priveste declaratiile de depus?) comparativ cu o microintreprindere platitoare de TVA?
Discuție leasing
Pentru cumpararea unui autoturism in leasing , care ar fi avantajele mele (ca si persoana juridica)? Ma refer la deducerile pe care le pot face, astfel ca avantajele sa fie "adevarate", comparativ cu achizitionarea autoturismului pe cont propriu.