Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii concediu medical in caz de accident de munca
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

concediu medical in caz de accident de munca

Buna ziua!
Am urmatorul caz, un concediu medical cod 03, accident de munca:
-salar realizat -4 zile: 257 lei
-indemnizatie suportata de catre angajator- 3 zile cf. 346/2002-231 lei
-indemnizatie suportata din fondul de asigurari pentru accidente de munca -1236 lei
Va rog sa imi explicati care este baza de calcul pentru retinerile de la angajat( cas, cass, somaj), respectiv angajator.

Mii de multumiri
Buna ziua.
Daca medicalul este pe toata luna si s-a supendat contractul confor legii atunci somaj nu se retine.
Pensii angajat si anjagator dupa formula 2022*35%
Accidente de munca si boli profesionale la minim pe economie 670 lei.
Va multumesc, dar mai trebuie "sapat" putin, de ce imi spuneati de suspendare?
Explicam "saparea" :D
Nu se retine contributia la somaj, daca, contractul de munca este suspendat pe perioada medicalului, conform codului muncii, art.50, litera b.

Lg 76/2002, modificata si actualizata
ART.27
1) Angajatorii au obligatia de a calcula, de a retine si de a vira lunar, conform legii, contributia individuala la bugetul asigurarilor pentru somaj, a carei cota prevazuta de lege se aplica asupra bazei de calcul al contributiei individuale la bugetul asigurarilor pentru somaj, stabilita potrivit legii, in situatia persoanelor asigurate obligatoriu, prin efectul legii, prevazute la art. 19.
(2) Prevederile alin. (1) nu se aplica pe perioada in care raporturile de munca sau de serviciu ale persoanelor asigurate obligatoriu, prin efectul legii, prevazute la art. 19, sunt suspendate potrivit legii,, cu exceptia perioadei de incapacitate temporara de munca in care plata indemnizatiei se suporta de unitate, conform legii. (anterior exista o limitare de timp de 30 de zile)
Da, multumesc pentru raspunsul rapid.
Deducerea din fondul de accidente cum se face, ma puteti ajuta cu prevederi legale?norme?
Va multumesc