avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1095 soluții astăzi
Forum Activitate smndraghici

Activitate smndraghici

Rectificare contract de vanzare cumparare imobil de la ROM VIAL.
Buna ziua, am o problema la cadastru si intabulare referitor la ceea ce e scris pe contractul de vanzare cumparare si ceea ce este pe schita imobilului, furnizata tot de ROMVIAL. Sunt neconcordante, in contract scrie ca imobilul este format din 3 camere, 2 bucatarii, 2 bai, dar nu scrie ca ar fi P+1. Schita arata ca imobilul este P+1. E posibil sa avem probleme la cadastru si intabulare?
Acele venituri le pot declara pe persoana fizica, ca fiind venituri din alte surse? doar ca pe PFA am mai multe bonuri de combustibil, pentru ca parte din ele sunt din perioada cat a prestat servicii pt Taxify. Daca nu aveau cif de PFA, se puteau deduce din acele venituri pe care le-as declara ca persoana fizica?

Multumesc,
Buna ziua,

Va rog, daca se poate, sa ma lamuriti si pe mine intr-o problema :

O persoana fizica a prestat servicii de taxi pentru Taxify, s-a inregistrat in sistemul lor si a primit acceptul pentru prestarea serviciilor. Aceasta persoana are si PFA dar Taxify a facut plata pentru serviciile prestate pe persoana fizica si nu pe PFA. Persoana fizica, pentru a putea presta aceste servicii, a alimentat cu combustibil dar bonurile au si CIF-ul PFA-ului. Spuneti-mi, va rog, daca veniturile persoanei fizice se pot transfera pe PFA, sau se vor declara separat de PFA? Daca se declara separat, se pot scadea din venituri si cheltuielile cu combustibilul, desi bonurile fiscale au cif-ul PFA-ului?

Multumesc.
Dar cele pt asigurari sociale?

georgeenciu a scris:

contributiile la sanatate nu sunt deductibile pt 2017

Buna ziua,
Va rog sa imi spuneti ce contributii nu se deduc pentru veniturile din anul 2017.
Multumesc,
Răspuns la discuția Declaratii PFA 2017
Multumesc frumos pentru raspuns. Daca nu am depus 600 ce se intampla? O mai pot depune acum? D220 se depune impreuna cu 200?
Buna ziua,

Va rog sa ma lamuriti si pe mine cu un aspect:

In Mai 2016 am infiintat un PFA cu venit estimat in sistem real. Ce declaratii se depun in 2017?

Multumesc,
Răspuns la discuția Emitere factura servicii
Multumesc pt raspuns! Sarbatori fericite!
Răspuns la discuția Emitere factura servicii
Deci nu exista vreo restrictie fiscala pentru acest lucru sa inteleg.
Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti daca se poate emite o factura de servicii, de exemplu, in aprilie pentru martie.

Multumesc,