avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1048 soluții astăzi
Forum Activitate bogdangana

Activitate bogdangana

Dacă sunt mai mulți reclamanți într-un dosar, poate face apel la o Încheiere doar unul dintre aceștia?
Se poate ataca o Hotărâre de la Tribunal (Apel)?
În dispozitivul sentinței scrie astfel:

"Respinge cererea de apel formulată de către apelantul intimat ... împotriva Încheierii din data de ..., pronunţată de Judecătoria ... în dos.nr. ..., în contradictoriu cu intimata contestatoare COMISIA JUDEŢEANĂ, ca nefondată. Definitivă. Pronunţată azi, ..., şi pusă la dispoziţia părţilor prin intermediul grefei instanţei.
Document: Hotarâre ..."
Răspuns la discuția Apel (contestație la executare)
Am executat silit și Comisia locala (în același timp cu cea județeană).
Întrebarea este dacă mai pot ataca hotărârea Tribunalului (aceea în care mi s-a respins apelul în contradictoriu cu Comisia județeană).

Dispozitivul sentinței:
"Respinge cererea de apel formulată de către apelantul intimat ... împotriva Încheierii din data de ..., pronunţată de Judecătoria ... în dos.nr. ..., în contradictoriu cu intimata contestatoare COMISIA JUDEŢEANĂ, ca nefondată. Definitivă. Pronunţată azi, ..., şi pusă la dispoziţia părţilor prin intermediul grefei instanţei.
Document: Hotarâre ..."
Am făcut o executare silită a unei comisii județene pentru că nu și-a îndeplinit obligațiile dintr-o sentință civilă.
Comisia județeană a câștigat procesul.
M-am adresat Tribunalului cu apel, însă mi-a fost respins apelul că nefondat (comisia județeană nu trebuia să fie executată întrucât sarcina era cea a comisiei locale).
Ce pot face mai departe?
Vă mulțumesc anticipat!
Sindicatele au un proces pe rol la Curtea de Apel Bucuresti (dosar 4847/2/2021, obiect „suspendare executare act administrativ ordin nr. 3993/2021”).
Ați putea să ne lămuriți cu privire la ce înseamnă „suspendă executarea art.1 alin.(2) din Ordinul nr.3993/2021 emis de pârât, până la pronunţarea instanţei de fond asupra acţiunii în anularea ordinului. ”?
Cu alte cuvinte, cei care deja au echivalat doctoratul cu gradul I trebuie să primeasca in continuare sporul de doctorat?
Pe data de 05.08.2021, CAB a decis astfel:
„Tip solutie: Admite cererea
Solutia pe scurt: Admite acţiunea. În baza art.14 din Legea nr.554/2004, suspendă executarea art.1 alin.(2) din Ordinul nr.3993/2021 emis de pârât, până la pronunţarea instanţei de fond asupra acţiunii în anularea ordinului. Cu drept de recurs în termen de 5 zile de la comunicare, conform art.14 alin.(4) din Legea nr.554/2004. Calea de atac se depune la Curtea de Apel Bucureşti-Secţia a IX-a CAF, conform art.490 alin.(1) Cod pr. civ. Pronunţată azi, 05.08.2021, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor, prin mijlocirea grefei instanţei.
Document: Hotarâre 1182/2021 05.08.2021”
Sursa: portal.just.ro
Buna ziua!
Am această clauza intr-un Contract de Arendare: „În temeiul art. 1848 din Codul Civil, contractul de arendare se reînnoieşte de drept, pentru aceeaşi durată, dacă niciuna dintre părţi nu comunică celeilalte, în scris, refuzul său cu cel puţin 6 luni înainte de expirarea termenului, iar în cazul terenurilor cu destinaţie agricolă, cu cel puţin un an.”
(1) Ce înseamnă reînnoire de drept? Cum se face această reînnoire?
(2) Mai trebuie făcută notificare de către parti (si de catre arendas si de catre arendator) cu privire la intentia de a reinnoi sau nu contractul?
Buna ziua!
Avem o sentinta definitiva pe art 906 cod proc civ., respectiv de stabilire penalitati pe zi de intarziere ptr neexecutarea obligatiei de a face, sentinta definitiva comunicată luna trecută.
Cu toate acestea, in continuare debitorul nu isi executa obligatia.
Ce ar trebui facut mai departe (trebuie inceputa executarea silita sau un proces de stabilire a sumei definitive)?
Bun gasit!
Am această clauza intr-un Contract de Arendare: „În temeiul art. 1848 din Codul Civil, contractul de arendare se reînnoieşte de drept, pentru aceeaşi durată, dacă niciuna dintre părţi nu comunică celeilalte, în scris, refuzul său cu cel puţin 6 luni înainte de expirarea termenului, iar în cazul terenurilor cu destinaţie agricolă, cu cel puţin un an.”
(1) Ce înseamnă reînnoire de drept? Cum se face această reînnoire?
(2) Mai trebuie făcută notificare de către parti (si de catre arendas si de catre arendator) cu privire la intentia de a reinnoi sau nu contractul?