Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Echivalare titlu de doctor cu gradul I
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Echivalare titlu de doctor cu gradul I

Sindicatele au un proces pe rol la Curtea de Apel Bucuresti (dosar 4847/2/2021, obiect „suspendare executare act administrativ ordin nr. 3993/2021”).
Ați putea să ne lămuriți cu privire la ce înseamnă „suspendă executarea art.1 alin.(2) din Ordinul nr.3993/2021 emis de pârât, până la pronunţarea instanţei de fond asupra acţiunii în anularea ordinului. ”?
Cu alte cuvinte, cei care deja au echivalat doctoratul cu gradul I trebuie să primeasca in continuare sporul de doctorat?
Pe data de 05.08.2021, CAB a decis astfel:
„Tip solutie: Admite cererea
Solutia pe scurt: Admite acţiunea. În baza art.14 din Legea nr.554/2004, suspendă executarea art.1 alin.(2) din Ordinul nr.3993/2021 emis de pârât, până la pronunţarea instanţei de fond asupra acţiunii în anularea ordinului. Cu drept de recurs în termen de 5 zile de la comunicare, conform art.14 alin.(4) din Legea nr.554/2004. Calea de atac se depune la Curtea de Apel Bucureşti-Secţia a IX-a CAF, conform art.490 alin.(1) Cod pr. civ. Pronunţată azi, 05.08.2021, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor, prin mijlocirea grefei instanţei.
Document: Hotarâre 1182/2021 05.08.2021”
Sursa: portal.just.ro
art.1 alin.(2) din Ordinul nr.3993/2021 nu se va aplica decat dupa pronunţarea instanţei de fond asupra acţiunii în anularea ordinului