avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 147 soluții astăzi
Forum Activitate otylya

Activitate otylya

Exista o mostenire pe 1500 m .La ea au dreptul de mostenire doi frat,.Bucata de 1500 este formata de doua loturi unul de 600m , la strada , si unul de 900m mai in spate intr-o gradina. Pe bucata de 600m primul frate are facuta o casa . Intre cele doua bucati este pamantul celui de al doilea frate,700m proprietate,unde are si el o casa si nu exista loc de acces pentru lotul 2. Procesul s-a incheiat cu hotararea : lotul 1 lui primului frate si lotul 2 la al doilea frate, iar acel de al doilea frate sa plateasca 70.000 lei primului frate pe diferenta de pamant. Al doile frate a facut recurs si o cere stramutare a procesului (nora primului e judecatoare in acelasi oras).
Primul frate a a facut o cere de executare silita.
Cum poate decurge executarea? Al doilea frate are pensia si casa cu teren (unde nu este doar el proprietar ci si copii lui)
Poate al doilea frate acum, cand are dosar de executare sa doneze partea lui (cei 700m cu casa)copiilor?
Am deschis proces de iesire din indiviziune . Exista doua parcele de pamint..
Pe prima parcela exista casa unui succesor, si este de 545mp. A doua este de 989mp si e situata in spatele propretatii celui de al doilea succesor si nu are iesire la strada. Conform unui epert evaluator s-a determinat valoarea trenurilor. Consider ca aceasta evaluare nu este reala. . Instanta admite un exper imobiliar?
Procedura de faliment este declansata de administrator sau alte organe? Si in ce conditii? Multumesc
Am luat in leasing o masina pe firma si nu am platit ultimile doua rate. Firma respectiva mi-a trimis bilet la ordin.
Pot sa amin plata acestuia? Daca nu ce repercusiuni are asupra mea?
Cu stima