Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Exista posibilitatea de a amina plata unui bilet la ...
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Exista posibilitatea de a amina plata unui bilet la ordin?

Am luat in leasing o masina pe firma si nu am platit ultimile doua rate. Firma respectiva mi-a trimis bilet la ordin.
Pot sa amin plata acestuia? Daca nu ce repercusiuni are asupra mea?
Cu stima
Nu puteti amana plata BO, doar beneficiarul -firma de leasing mai poate retrage de la plata biletul la ordin- daca nu cumva e deja dat pe circuitul bancar.
Daca nu platiti, veti fi inregistrata la Centrala Incidentelor de Plata cu acest incident- neplata BO- refuz partial sau total, ceea ce va poate afecta scoringul la viitoare cereri de credit sau leasing.
In plus, Beneficiarul BO va poate executa silit in baza BO refuzat. De asemenea, in functie de clauzele contractului de leasing ( trebuie sa verificati atent) neplata ratelor duce la rezilierea contractului de leasing - astfel ca masina, care este proprietatea firmei de leasing, va va fi ridicata.