avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 956 soluții astăzi
Forum Activitate Costin79

Activitate Costin79

Am fost angajat la o societatate pe perioada nedeterminata si mi-am dat demisia. La o anumita perioada de timp dupa demisie am solicitat verbal societatii sa mi se elibereze o adeverinta de vechime, deoarece ei nu mi-au operat in cartea de munca. Mi-au facut contract de munca pe care l-au inregistrat la ITM, numai ca in cartea de munca nu si-au mai facut treaba.
Cei de la societate nu vor sa-mi elibereze adevrinta de vechime ! Cum pot face sa intru in posesia ei ?
Răspuns la discuția Demisie - gestiune !
Daca cumva nu vor vor sa faca un nou inventar pe cele doua locatii sau intr-o loatie in care sint gestionar, ce ma sfatuiti sa fac ? Sa ii dau in judecata ? Pe ce motiv ?
S-au daca as iesi intro locatie plus si in alta locatie minus se compenseaza minusurile cu plusurile ?
Răspuns la discuția Demisie - gestiune !
Am semnat un act "NOTA EXPLICATIVA A SITUATIEI INVENTARULUI" in care se specifica ca "s-a constat diferenta intre stocul scriptic si cel faptic de minus n bucati"
Am facut rau ?
Sefii mi-au spus ca este nota explicativa pentru Politie.
Am in grija doua magazine si gestine la ambele e trecuta pe numele meu. Am descoperit pe camere de luat vederi ca doua angajate au furat din magazin. Mi-am instiintat sefii si au facut plingere la politie, predind in acelasi timp inregistrarile video. Apoi am facut un inventar si am descoperit lipsuri.
1. Vreau sa-mi dau demisia si sa scap cit mai repede de gestiune. Exista vreo posibilitate sa scap mai repede de gestiune inainte de expirarea preavizului ? Nu sint vinovat, numai ca vreau sa scap de stres si va rog sa ma ajutati.
2. In contractul meu de munca sint angajat numai pe o singura locatie, nu pe amindoua, respectiv pe locatia in care nu am facut inca inventarul. Pot fi tras la raspundere pe locatia in care au iesit lipsuri ?
3. In contractul de munca scrie ca perioada preavizului este de 15 zile, chiar daca sint incadrat ca "director magazin". Ar putea sa-mi solicite sa fac preavizul de 30 de zile fiind functie de conducere ?
Va multumesc.
Răspuns la discuția Ce se poate intimpla ?
Toata lumea stia ca sint camere de supraveghere, dar au asteptat cind nu mai supraveghea nimeni camerele.
Ei s-au gindit ca nu o sa se mai uite nimeni in urma pe inregistrari. Si mai nou am inteles ca sint mai multi implicati...
Voi vedea miine la munca citi mai sint implicati !
Răspuns la discuția Ce se poate intimpla ?
Prejudiciu exista. Lipsa din gestiune !
Daca a vindut marfa din magazin fara sa bata pe casa si a bagat banii in buzunar asta nu reprezinta un prejudiciu ?
Buna ziua.
Am o colega la munca care a fost prinsa de camerele de supraveghere in timp ce vindea marfa fara sa bata in casa si banii rezultati ii punea in buzunar.
A primit o hirtie scrisa (semnata si stampilata) in care era convocata la ancheta disciplinara. Nu vrut sa o semneze. A fost trimisa prin posta cu confirmare de primire si scrisoarea a revenit la expeditor fara nici un rezultat.
Apoi au venit doi martori si au semnat pe acea convocare, care nu a vrut sa o semneze colega mea, iar ei au si scris ca au fost prezenti cind ea a refuzat semnarea hirtiei (chiar asa a fost !).
1. Tot ce am relatat mai sus este legal sau este abuziv ?
2. Ce consecinte poate sa supote colega mea, auzind un zvon ca sefii de mai sus vor sa o reclame la politie ?

Va multumesc.
Am un spatiu comercial situat la parterul blocului si tin sa precizez ca nu este apartament transformat in spatiu comercial si nu am acces eu sau un instalator autorizat in subsolul blocului din cauza unui lacat. Nu pot intra in posesia cheii acelui lacat deoarece "seful de scara" refuza sa-mi dea cheia pentru ca el "face legea in scara si da cheia la cine vrea". As dori sa inlocuiesc o teava si mici verificari, nu doresc sa fac vreo modificare in sistemul de termoficare sau canalizare.
Mai tin sa precizez ca acest "sef de scara" mi-a solicitat verbal sa mut tevile de alimentare si canalizare din subsolul blocului (alimentarea cu apa este distincta si contorizata separat, nu a blocului, executata conform proiect si contract cu Apa Canal). Este intemeiata aceasta solicitare ?
Va rog sa ma indrumati sau sa-mi spuneti unde sa ma adresez (in calitate de proprietar al spatiului) sa pot rezolva aceasta problema si impotriva cui sa ma indrept, pentru ca magazinul nu poate functiona fara apa si caldura (facuta de centrala proprie).

Va multumesc.