avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1199 soluții astăzi
Forum Activitate Elann

Activitate Elann

Buna seara
In cazul in care detin o societate comerciala care nu mai are activitate de 3 ani, deci nu genereaza venituri, dar nu este nici suspendata nici inchisa, doar se depun bilanturi din care reiese clar ca nu este activitate, pot personal sa ma angajez intr-o institutie publica? (functionar public)
Multumesc anticipat
Răspuns la discuția Recuperare avans antecontract
Multumesc
Buna ziua. In baza unui ante-contract in fata notarului (o promisiune bilaterala de vanzare cumparare) am platit in doua transe intregul pret al unei garsoniere. Termenul de finalizare al constructiei s-a tot amanat. In acest caz, conform unui art.din ante-contract pot cere dublul avansului dat, ca despagubire (contractul final nesemnandu-se din vina dezvoltatorului). In antecontracte sumele sunt scrise ca fiind cu titlu de avans si la prima transa si la a doua, fiind specificat ca actele au titlu executoriu. Intrebarea este - daca cer banii inapoi si dublul avansului (ca daune) avansul este considerat toata suma sau doar prima transa?
Multumesc anticipat.
Multumesc pentru raspunsuri. Aduceti multa liniste in sufletele oamenilor.
Multumesc pentru raspuns. Asa o sa faca, o sa-l lase o vreme, de convins.... cam greu, tatal vine dintr-o familie cu traditie, de ingineri, iar el a facut toata viata ce i-au dictat parintii, pentru avantaje materiale (casa, masina, concedii etc). Oricum sper sa se rezolve problema si sa nu-si indeparteze copilul mai mult.
Da, locuieste cu mama. Discutii au tot fost, dar mama l-a invatat sa stea cuminte sa nu zica nimic (cu gandul ca daca cu ea se intampla ceva, copilul macar sa aiba tata). Acum este vorba de viitorul lui. Atata timp cat lui nu-i place politehnica sau medicina, nu e normal sa-l lase sa faca ce simte? In concluzie nu-i poate face nici un rau daca nu se duce la el?
Buna seara
La 14 ani de la divort, un copil, in urma discutiilor cu tatal lui in ceea ce priveste viitorul, este dat afara din casa folosind violenta verbala. (Copilul doreste sa urmeze fac.de drept, iar tatal ii spune ca numai prostii care nu pot face o fac ca medicina sau politehnica, dau la drept). Copilul mai are o luna pana cand implineste 18 ani. Este obligat in aceasta situatie sa-si respecte programul de vizitare? (atat acum cand este minor, cat si peste o luna cand va deveni major)? Multumesc.
Incepand de anul acesta, a respectat dreptul de vizita, nu mai sunt probleme in acest sens, asta dupa plangere penala impotriva ei. Adevaratul motiv pentru care face asta ...sunt banii, iar fetita este folosita ca santaj. In privinta psihicului fetitei e problema. Asistenta sociala are angajati simpli functionari care l-a inceput cand au fost implicati, trebuia sa iau si sa aduc copilul de fata cu ei la politia comunitara si dezbracau copilul sa vada daca nu este batut!!!! Nu a tinut mult pentru ca am refuzat categoric dupa cateva astfel de "controale" care destabilizau fetita complet. In timpul acestor "controale" intrebau tot timpul: te-a batut tati? tati tipa la tine? tati te cearta? e normal sa pui astfel de intrebari, in felul acesta? Deci poate singura solutie este Protectia Copilului, cu toate ca imi e teama ca nu voi gasi oameni competenti care sa nu destabilizeze fetita mai rau. Nu mai stiu ce sa fac.
Multumesc
Buna ziua. In urma unui proces pentru un drept de o luna de vacanta (vara) cu fetita mea, am ajuns pana la Curtea de Apel si ... s-a terminat ca motivat tardiv.... Am drept de 2 weekend-uri pe luna, dar o mai vizitez si la gradinita 1 data pe saptamana cate 10 minute. E ingrozitor... Problema este ca de cate ori ma duc la gradinita, o gasesc plangand. Au trecut 2 ani de la divort cu probleme foarte mari, un an de zile abia mi-am vazut copilul de 4 ori (nevrand sa ma lase sa-l vad). Simt copilul foarte stresat si destabilizat. Cand o duc la mama ei, plange si stam cate 30 min sa o poata scoate din masina, spune ca vrea sa stea la mine....e ingrozitor de dureros. Nu spun ca nu o iubeste dar are un comportament coleric si fetita asista la toate certurile din familia ei si asta nu e bine. Sunt multe de spus, dar doresc sa ma sfatuiti ce pot face? Voi face sigur o alta actiune pentru copil, dar pana se termina....toate caile, dureaza si psihicul copilului?!..... Protectia copilului ma poate ajuta? Tribunalulul copilului? Poate ceva in tara asta sa tina cont de sufletul unui copil? de ceea ce ii readuce linistea? (Pentru cei ce se intreaba, fosta sotie a introdus divort si a plecat).
Va multumesc
Nu inteleg, imi cer scuze, dar cum ramane cu art 310 Cod Civil "Daca nu se dovedeste, la prima zi de infatisare, ca recursul a fost depus peste termen sau daca aceasta dovada nu reiese din dosar, el se va socoti facut in termen"??
Atata timp cat exista acest articol, de ce nu se respecta, sau exista altceva ce il anuleaza?
Va rog frumos, ajutati-ma.
Multumesc