avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 284 soluții astăzi
Forum Activitate luminik

Activitate luminik

Multumesc!

Cornel Vasile a scris:

Da, vi se iau in considerare.

PENSIE ANTICIPATA
Sunt nascuta in 2 iunie 1961. La 1 sept 2020 fac 40 de ani vechime.As avea dreptul sa ies anticipat fara sanctionare , din ce am inteles, la 40 de ani si 2 luni. Totusi, as dori sa ies anul viitor ,la 1 sept 2021.
Atunci intra in vigoare si noua lege. Am auzit ca nu s ar mai iesi anticipat fara penalizare. Este adevarat,? Multumesc.
Daca am avut concedii medicale , nu foarte multe, se calculeaza ca vechime in munca, tinand cont ca eu vreau sa ies la pensie anticipat fara penalizare? Multumesc!
Sunt persoana fizica. Vreau sa inchiriez o camera dintr-un apartament cu 2 camere , in regim hotelier. Mentionez ca apartamentul e mic si nu se pot inchiria 2 camere. Care e procedura? Ce acte trebuie? Imi puteti da detalii? ( trebuie aprobari, cine fixeaza impozit etc) Multumesc!
Un cadru did. prin concurs de dosare, castiga pt urmatorii 5 ani scolari , o gradatie de merit care reprezinta 25% din salariu. Reuseste sa beneficieze de acest drept 2 ani. Ramane gravida. Face un copil. Intra in concediu de crestere copil. In cei doi ani de concediu pierde gradatia. Nu mai are dreptul sa o ia , cand revine la scoala ,pt ca se considera de inspectoratele scolare / contabili ca acest concediu CCC suspenda CIM din motive imputabile mamei CONFORM Codului muncii. Va rog sa mi dati un raspuns avizat. Personal consider o nedreptate sa-mi imputi dreptul de a -mi creste copilul. Nu e dreptul neu sa mi se continue inca 3 ani dupa ce revin la catedra?? Multumesc ff mult pt raspuns!
As vrea sa-mi dea cineva avizat un model de contract de comodat .Mentionez urmatoarele:Vreau sa infiintez o asociatie si o sa aiba sediul intr-o camera din apartamentul meu.Nu voi primi chirie. Eu sunt unul din fondatorii asociatiei.Am inteles ca trebuie un astfel de contract.Am vazut multe pe net,dar nu stiu care e cel corect. Ma intereseaza sa nu mai trec pe la notar .Multumesc.luminik2006@yahoo.com
Ma contrunt cu o problema de acest gen. Am infiintat o asociatie de parinti si prin ea vreau sa facem niste cursuri de engleza cu cei mici. Dna contabila spune ca trebuie obligatoriu sa-i facem contract de munca pe timp partial. Noi parinti am dori altceva pentru ca :
-sunt saptamani cand nu se fac orele (pe vacante,cand sunt alte activitati in unitate).
Cursurile sunt optionale:unii vor,altii nu .Cand lipseste copilul nu plateste.
Cursurile se fac in luna octombrie,noiembrie si juma din dec.Apoi in juma din febr,martie ,aprilie(exeptand vacanta)si mai
Ne puteti ajuta cu un sfat?Se poate incheia un contract de prestari servicii cu un profesor specializat care are carte de munca in alta parte(vine de 2 ori pe sapt cate 1-2 ore)?Nu este PFI. Ma poate ajuta cineva avizat?Si in temeiul caror legi si articole?Multumesc de raspuns.
Ma contrunt cu o problema de acest gen. Am infiintat o asociatie de parinti si prin ea vreau sa facem niste cursuri de engleza cu cei mici. Dna contabila spune ca trebuie obligatoriu sa-i facem contract de munca pe yimp partial. Noi parinti am dori altceva pentru ca sunt saptamani cand nu se fac orele (pe vacante,cand sunt alte activitati in unitate).Ne puteti ajuta cu un sfat?Si in temeiul caror legi si articole?Se poate incheia un contract de prestari servicii cu un profesor specializat care are carte de munca in alta parte(vine de 2 ori pe sapt cate 1-2 ore)?Ma poate ajuta cineva avizat?Multumesc de raspuns.