Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Gradatie de merit-invatamant
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Gradatie de merit-invatamant

Un cadru did. prin concurs de dosare, castiga pt urmatorii 5 ani scolari , o gradatie de merit care reprezinta 25% din salariu. Reuseste sa beneficieze de acest drept 2 ani. Ramane gravida. Face un copil. Intra in concediu de crestere copil. In cei doi ani de concediu pierde gradatia. Nu mai are dreptul sa o ia , cand revine la scoala ,pt ca se considera de inspectoratele scolare / contabili ca acest concediu CCC suspenda CIM din motive imputabile mamei CONFORM Codului muncii. Va rog sa mi dati un raspuns avizat. Personal consider o nedreptate sa-mi imputi dreptul de a -mi creste copilul. Nu e dreptul neu sa mi se continue inca 3 ani dupa ce revin la catedra?? Multumesc ff mult pt raspuns!
Nu știu cât de avizt este răspunsul meu, dar dacă vedeti anexa la ORDINUL nr. 6161 din 22 decembrie 2016 pentru aprobarea Metodologiei şi criteriilor privind acordarea gradaţiei de merit personalului didactic din învăţământul preuniversitar de stat în sesiunea 2017, vei consata situațiile în care se menine sau se pierde gradația de merit.