avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1391 soluții astăzi
Forum Activitate carlatomaro

Activitate carlatomaro

unde gasesc cine incadreaza o societate in "unitate cu foc continuu" ?- si va rog respectuos sa-mi comunicati daca directorul general al unei societati pe actiuni poate emite o decizie prin care sa incadreze unitatea pe care o conduce ,si care repet este societate pe actiuni , in cadrul unitatilor cu foc continuu?
Răspuns la discuția taxa poluare
am castigat si pe obligatia de a face atat cu taxa de prima inmatriculare cat si cu taxa pe poluare , aici ne judecam cu Inatitutia Prefectului - SErviciul public de inmatriculari din localitatea de domiciliu , si se face si aici procedura prealabila deoarece unii judecatori de la Trib Alba considera ca trebuie facuta altii nu , insa nu sti la care judecator pica cauza datorita repartizarii aleatorii pe calculator , astfel ca este mai bina sa o parcurgi .Cu AFP tot la fel este mai bine sa o pargurgi procedura prealabila - la Trib Alba se considera ca este procedura contencioasa si nu civila deoarece te judeci cu institutii ale statului - autoritate publica .
Răspuns la discuția taxa poluare
nu trebuie sa ceri restituirea la finante a diferentei , trebuie sa ceri restituirea in totalitate a taxei de prima inmatriculare daca ai platit-o pana la 01.07.2008 si finantele iti vor raspunde ca iti erstituie doar diferenta apoi dai in judecata finantele si ceri restituirea in totalitate a taxei de prima inmatriculare actualizata cu dobinda legala . Actiunea se va face la Tribunalul de unde apartine Anfp unde ai platit taxa si instanta va admite actiunea si-ti vei primi toata taxa pe care ai platit-o inapoi actualizata cu dobinda legala d e la data platii pana la erstituirea efectiva . Sunt avocat Toma Carla Nicoleta , in Baroul Alba , si am castigat peste 50 de cauze in acest mod.
Multumesc oricum !
Text extras din: Lege nr. 213/1998 - privind proprietatea publica si regimul juridic al acesteia@
 Art. 10. - (1) Dreptul de proprietate publica înceteaza, daca bunul a pierit ori a fost trecut în domeniul privat.
   (2) Trecerea din domeniul public în domeniul privat se face, dupa caz, prin hotarâre a Guvernului, a consiliului judetean, respectiv a Consiliului General al Municipiului Bucuresti sau a consiliului local, daca prin Constitutie sau prin lege nu se dispune altfel.   
(3) Hotarârea de trecere a bunului în domeniul privat poate fi atacata în conditiile art. 8 alin. (2).
   Art. 11. - (1) Bunurile din domeniul public sunt inalienabile, insesizabile si imprescriptibile, dupa cum urmeaza:
   a) nu pot fi înstrainate; ele pot fi date numai în administrare, concesionate sau închiriate, în conditiile legii;
   b) nu pot fi supuse executarii silite si asupra lor nu se pot constitui garantii reale;
   c) nu pot fi dobândite de catre alte persoane prin uzucapiune sau prin efectul posesiei de buna-credinta asupra bunurilor mobile.
Sunt   avocat  si  rog   ajutor  sau  un  sfat  juridic . Am   facut  plangere   impotriva  hotararii Comisiei  judetene de   fond  funciar  in  termenul  legal  de 30  zile  insa ,  Comisia judeteana  invoca  faptul  ca  este   tardiva  plangerea  deoarece  nu  s-a facut  contestatie  impotriva  propunerii de  invalidare   emisa  de  catre  Comisia  locala  de  fond  funciar   in  termenul  de  10  zile  prevazut  de  art.27 alin 3  din  Regulament .Mai  pot  sa  fac  acum   contestatie ? Am  auzit  diverse  pareri  de  la  colegii  mei  avocati  , in  sensul  ca  termenul  de 10  zile  ar  fi  un  termen  de  decadere  si  atunci  nu  mai  pot  sa  fac  contestatie  ,  dar  si  ca  ar  fi  un  termen de  recomandare  si  as  putea  face  contestatie   si  in acest  caz   as putea  sa  suspend   cauza  pana  la  solutionarea  contestatiei . Mi  s-a  mai   spus   ca  ar  exista   o  hotarare  a Curtii Supreme   in  sensul   considerarii  termenului  de  10  zile  ca  termen de  recomandare , insa  eu  am  tot  cautat  pe  net  sa  o  gasesc  dar  nu  am  reusit . Poate  ma  puteti  ajuta , clientul  in  cauza  este  o  persoana  in  varsta   si  as  dori  sa-l  pot  ajuta . Multumesc!