avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 429 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... uzucapiunea de 30 de ani, daca nu am depus cerere la ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

uzucapiunea de 30 de ani, daca nu am depus cerere la Lg. 18/1991 ºi la Lg.247/2005

Nu am depus cerere pentru revendicarea unui teren, nici la Legea nr.18/1991 şi nici la Legea 247/2005, credeţi ca aşi putea merge în instanţă cu o actiune in uzucapiune, sunt intrunite toate condiţiile posesie continua, neintrerupta, netulburata, publica si sub nume de proprietar.Pe cine să chem în judecată? terenul este la sat
Cel mai recent răspuns: Carmen Muraru , Avocat 18:21, 2 Ianuarie 2009
Pt a putea fi invocata uzucapiunea de 30 de ani , ca sanctiune impotriva proprietarului nediligent trebuie intrunite cumulativ urmatoarele conditii:
1-posesie de 30 de ani , utila: continua, neintrerupta, netulburata, publica si sub nume de proprietar.
2-posesorul poate fi de buna sau de rea credinta
3-inexistenta unui just titlu.
Chemati in judecata chiar proprietarul nediligent , cel caruia ii este aplicata aceasta sanctiune :statul.
Uzucapiunea poate fi invocata pe cale de actiune , sau pe cale de exceptie .In schimb, aceasta nu poate fi invocata din oficiu de catre instanta de judecata .

nu aveti de ce sa-l revendicati daca sunteti deja in posesia terenului.
faceti actiune in instanta de constatarea uzucapiunii.

av. vasilescu
Hi AVOKITTEN !
Ce se intampla insa daca reclamanta care invoca uzucapiunea a avut "gradina in folosinta" de la CAP din 1978 pana in 1989...Iar mama mea, care i-a vandut reclamantei casa de locuit de pe parcela invecinata cu terenul revendicat, a obtinut pentru terenul care se vrea uzucapat Titlul de proprietate la Legea 18/1991 (Hotararea este din 1991, Titlul a fost emis in 1993) ? Thanks !
Text extras din: Lege nr. 213/1998 - privind proprietatea publica si regimul juridic al acesteia@
 Art. 10. - (1) Dreptul de proprietate publica înceteaza, daca bunul a pierit ori a fost trecut în domeniul privat.
   (2) Trecerea din domeniul public în domeniul privat se face, dupa caz, prin hotarâre a Guvernului, a consiliului judetean, respectiv a Consiliului General al Municipiului Bucuresti sau a consiliului local, daca prin Constitutie sau prin lege nu se dispune altfel.   
(3) Hotarârea de trecere a bunului în domeniul privat poate fi atacata în conditiile art. 8 alin. (2).
   Art. 11. - (1) Bunurile din domeniul public sunt inalienabile, insesizabile si imprescriptibile, dupa cum urmeaza:
   a) nu pot fi înstrainate; ele pot fi date numai în administrare, concesionate sau închiriate, în conditiile legii;
   b) nu pot fi supuse executarii silite si asupra lor nu se pot constitui garantii reale;
   c) nu pot fi dobândite de catre alte persoane prin uzucapiune sau prin efectul posesiei de buna-credinta asupra bunurilor mobile.
Hi carlatomaro !
Ajuta-ma te rog sa inteleg : terenul despre care vorbeam era intre 1960-1990 proprietatea CAP, fiind preluat abuziv de la parintii mei, dupa inscrierea lor in CAP...Este aceasta proprietate publica ? Adica este aplicabil in acest caz art.11, alin. c, citat ?
Multumesc mult si...AN NOU bogat in dorinte si mai ales in implinirea lor !

Alte discuții în legătură

Drept de proprietate prin uzucapiune predacamelia86 predacamelia86 AM CUMPARAT ACUM 33 DE ANI O CASA CU TEREN, CURTE SI TEREN INTRAVILAN DE LA O BATRANA CARE NU AVEA SOT ,COPII SI CARE A DECEDAT . TERENUL TOTAL ESTE DE 3000 m2 ... (vezi toată discuția)
Plata impozitului pentru teren detinut fara acte de proprietate obrijanu obrijanu Buna seara! Detin din 1970 suprafata de teren de 1200 mp., act de proprietate am doar pentru 1000 mp, pentru care am platit mpozit, Pentru diferenta de 200 mp ... (vezi toată discuția)
Teren in folosinta gratuita alina cristi alina cristi Buna dimineata! as avea si eu o nelamurire la care va rog frumos sa imi dati un raspuns Societatea noastra are dat in folosinta gratuita si pe termen ... (vezi toată discuția)